pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 3 czerwca 2016
  • wyświetleń: 2171

Restauracja w Pałacu Bażantarnia zamknięta przez 3 dni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj

Za nami:

Pałac Bażantarnia informuje, że w dniach 3-5 czerwca restauracja w Pałacu Bażantarnia będzie zamknięta z powodu organizowanych imprez okolicznościowych. Będzie za to czynna kawiarnia w ogródku z lodami, deserami i napojami.

Książęca Bażantarnia


Serdecznie przepraszamy za to utrudnienie. Co za tym idzie nie odbędzie się w tym tygodniu koncert. Zapraszamy więc na koncert za tydzień (10 czerwca). Wystąpi wtedy Zbigniew i Izabela Słomian.

Książęca Bażantarnia


3 czerwca 1915 roku zakończyło się trzecie oblężenie Twierdzy Przemyśl. W wyniku tego Rosjanie zostali zmuszeni do opuszczenia kilka miesięcy wcześniej zdobytej w wyniku długotrwałego oblężenia twierdzy, uważanej za jedną z trzech największych w świecie. Ten przypadek udowodnił również brak sensu budowy takich umocnień, gdyż dając złudne poczucie bezpieczeństwa, w przypadku jej utraty, wymaga potem ogromnych sił i środków, aby powtórnie zdobyć. Pamiętajmy, że obsługę twierdzy stanowił garnizon ponad 130 tysięcy żołnierzy...

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury miejsca na Górnym Śląsku.

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam: warto pomyśleć o założeniu szkółki piłkarskiej w Dortmund zespołów GKS Katowice i Ruchu Chorzów.


Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj