pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 18 lutego 2016
  • wyświetleń: 3902

Dzień symboli narodowych - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj

"Już w przedszkolu dzieci wiedzą, co to Wisła, co to Bałtyk. Że na Śląsku leży węgiel, a znów góry to są Tatry. Taki polski elementarz raz zobaczysz i pamiętasz. Nasze polskie ABC każde dziecko o nim wie...". Słowami tej piosenki w Przedszkolu nr 21 rozpoczęła się 12 lutego uroczystość, która była uwieńczeniem cyklu zajęć z zakresu poznania symboli narodowych.

Dzień symboli narodowych w Przedszkolu nr 21 - 12.02.2016 · fot. Przedszkole Publiczne nr 21


Przez kilka dni przedszkolaki we wszystkich grupach wiekowych podczas wielu zajęć z wychowania rodzinnego, patriotycznego poprzez zajęcia muzyczne, plastyczne, poznawały symbole narodowe i najważniejsze miejsca naszego kraju. Poprzez różnorodne działania staraliśmy się rozbudzić i utrwalić poczucie tożsamości narodowej oraz szacunek dla narodowych symboli. Każda grupa miała bardzo ważne zadanie do wykonania. Dzieci wykorzystując różne techniki plastyczne wykonały plakat przedstawiający wybrany symbol naszego kraju oraz przygotowały króciutką prezentację słowno-muzyczną.

Podsumowaniem wiedzy i umiejętności stały się piękne obchody naszego przedszkolnego święta. Zorganizowaliśmy Dzień Symboli Narodowych. Był to wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci. Od samego rana Przedszkole zapełniło się barwami naszego kraju i regionu. Dominowały barwy biało-czerwone oraz żółto - niebieskie. Kiedy wszystkie przedszkolaki były już gotowe do prezentacji artystycznej zaprosiliśmy gościa specjalnego, który wspólnie z nami wziął udział w naszym święcie. W ten wyjątkowy dla nas dzień przybył do naszego przedszkola starosta Powiatu Pszczyńskiego Paweł Sadza. Ogromne wrażenie wywarliśmy na naszym gościu prezentując się w barwach ojczystych.

Po odśpiewaniu przez wszystkich przedszkolaków piosenki "Nasze polskie ABC" obejrzeliśmy króciutką animację pt. "Moja Polska" oraz prezentację multimedialną "Symbole narodowe". Następnie wyruszyliśmy w podróż po naszym kraju, a motywem tej podróży były symbole narodowe. Każde dziecko zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna najważniejsze instytucje, orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby. Starosta opowiedział dzieciom jaką rolę społeczną pełni w naszym mieście, czym się zajmuje. Przedstawił dzieciom herb starostwa i opowiedział o jego symbolice. Dzieci przedstawiły godło naszego miasta Pszczyny, opisały jego wygląd, barwy. Nasze miasto leży na Śląsku, a Śląsk także ma swoją symbolikę, kulturę, charakterystyczne zwyczaje, tańce. Grupa III zaprezentowała śląski taniec pt. "Litery".

Ze Śląska wyruszyliśmy w dalszą podróż i dotarliśmy do naszej stolicy. Grupa IV przedstawiła wszystkim godło Warszawy oraz zabrała dzieci na muzyczną wycieczkę po naszej stolicy śpiewając piosenkę "Tramwajem po Warszawie". W Warszawie udaliśmy się nad Wisłę, naszą najdłuższą polską rzekę. Dzieci z grupy I zaprezentowały wszystkim piosenkę pt. "Płynie Wisła, płynie". Znaleźliśmy się w centrum naszego kraju. O jego pięknie opowiedziały nam dzieci z grupy VIII i IX prezentując wiersz pt. "Polska". Każdy przedszkolak z łatwością wskazał polskie symbole narodowe- flagę, godło Polski, opisał znaczenie barw ojczystych. Dzieci wiedzą, że każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego niezależność, dumę i sławę i że są one związane z tradycją historyczną i dziejami kraju. O tym wszystkim opowiada "Katechizm Małego Polaka" Władysława Bełzy, który zaprezentowały dzieci z grupy II. Kolejnym symbolem narodowym, który posiada każdy naród jest hymn narodowy.

Wszystkie przedszkolaki oraz goście w pozycji stojącej odśpiewały "Mazurek Dąbrowskiego" - nasz hymn narodowy. Ale symbole narodowe to nie tylko hymn, godło i flaga, ale także inne, które charakteryzują naszą Polskość. Są to między innymi: stroje ludowe, tańce narodowe. Dzieci z grupy V zaprezentowały polski taniec narodowy "Polonez", zaś grupa VI zatańczyła "Krakowiaka". I tak nasza podróż po polskiej krainie dobiegła końca. Nie zapomnieliśmy jednak o tym, że nasz kraj należy do Unii Europejskiej. Unia także ma swoją symbolikę i starszaki z grupy VII przedstawiły wszystkim flagę Unii Europejskiej oraz zaśpiewały hymn "Odę do radości".

Nasza uroczystość powoli dobiegła końca. Podsumowaniem tej słowno- muzycznej podróży było wręczenie wszystkim przedszkolakom przez starostę Pawła Sadzę chorągiewek. Starosta podziękował za zaproszenie oraz za możliwość udziału w tej pięknej uroczystości oraz przekazał dla każdej grupy upominki. Na koniec wszystkie dzieci spontanicznie i głośno, machając chorągiewkami odśpiewały znaną wszystkim kibicom pieśń "Polska Biało Czerwoni".

Serdecznie dziękujemy staroście Pawłowi Sadzy za udział w naszym przedszkolnym święcie. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie, za pomoc w organizacji kącika, w którym prezentujemy różne przedmioty, gadżety związane z symboliką naszego miasta, regionu i kraju.

Dagmara Pala

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj