Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 14 września 2015
  • wyświetleń: 3134

V sezon "Poezji i muzyki" rozpoczęty

W piątek, 11 września odbyło się spotkanie rozpoczynające kolejny sezon wieczorów poetycko - muzycznych w "13". Dopisali stali goście, pojawili się też nowi, co bardzo nas cieszy.

Poezja i muzyka po raz 38 - 11.09.2015 · fot. Kamila Olszowiec


Przypominamy, że ideą tych wieczorów jest pokazywanie piękna języka polskiego w poezji i piosence. W tym celu staramy się prezentować mniej znane wiersze bardzo znanych i cenionych poetów oraz najładniejsze (naszym zdaniem) piosenki z gatunku poezji śpiewanej czy piosenki poetyckiej. Dotychczas udawało nam się sprawić, że nasi goście byli zadowoleni i usatysfakcjonowani, nie szczędzili nam słów pochwały i mamy nadzieję, ze tak będzie nadal. Postaramy się, aby każdy wieczór przynosił niezapomniane wrażenia z kontaktu ze słowem poetyckim. Piątkowy wieczór "Poetycko - muzyczny kogel mogel czyli chwila wspomnień" był wyzwaniem dla recytatorów i wokalistów, gdyż mieli zaprezentować gościom teksty, które sami wybrali spośród wykonywanych w trakcie poprzednich trzydziestu siedmiu wieczorów. I jak przyznali, wybór był bardzo trudny, bo przecież od 2011 do 2015 roku recytowano ponad 550 wierszy i zaśpiewano prawie 400 piosenek. Ostatecznie jednak udało się opracować scenariusz, który faktycznie był mieszanką form i tematów poetyckich i muzycznych.Recytatorzy ( Elżbieta Jasińska, Dorota Pławecka, Renata Zborowska, Michał Pudełko, Antoni Machnik i Piotr Kolonko) prezentowali wiersze Jana Kochanowskiego, Jana Andrzeja Morsztyna, Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Jana Brzechwy i Wisławy Szymborskiej oraz Franciszka Klimka.

Wokaliści wykonali swoje ulubione piosenki: Ada Komarek "Piosenkę księżycową", Aurelia Uszok "O mnie się nie martw", Magda Kawka "Niebieską sukienkę", Paulina Mika "Świat Ordonki", Grzegorz Wuwer "Acidland", Patrycja Sołtys "Piosenkę drewnianych lalek", Julka Biela "Dziki kot", Agatka Szwedka "Żyj do przodu", Karolina Olszowiec "Zostań moją przyjaciółką", Renata Zborowska "Śpiewam" (pierwsza piosenka, która otworzyła wieczór 15 września 2011 roku), z panią Anną Smołką "Bardzo smutną piosenkę retro" i na koniec z Grzegorzem Wuwerem "Wszystkim, którzy o nas pamiętali". Goście byli zadowoleni i chętnie rozmawiali po spotkaniu z recytatorami i wokalistami, dzieląc się swoimi wrażeniami.

Na zakończenie wieczoru wykonawców czekała miła niespodzianka. Pani Teresa Musik - dyrektor naszej biblioteki oraz Mirek Kozik- prezes Cinematographer Productions, którzy wiosną realizowali ministerialny projekt popularyzujący czytelnictwa - wręczyli trójce recytatorów (Elżbieta Jasińska, Dorota Pławecka i Michał Pudełko) podziękowania za udział w tym projekcie. Podsumowanie projektu odbyło się 28 czerwca na rynku i wtedy podobne podziękowali otrzymali wokaliści: Paulina Chodura, Grzegorz Szwedka i Grzegorz Wuwer (recytatorzy nie mogli w tym czasie nie mogli być obecni, dlatego odebrali je właśnie na rozpoczęcie nowego sezonu). Podziękowanie czeka jeszcze na Marcina Piecha, który był nieobecny ze względu na udział w ważnych zawodach sportowych. Natomiast pozostali recytatorzy (Antek Machnik i Piotr Kolonko) i wokaliści (Agatka Szwedka, Julia Biela, Karolina Olszowiec, Patrycja Sołtys, Aurelia Uszok, Ada Komarek, Magda Kawka i Paulina Mika) oraz pani Ania Smołka i Dominika Pałyz (autorka filmików), którzy brali udział we wrześniowym spotkaniu, odebrali podziękowania i drobne upominki z rąk organizatorki "Poezji i muzyki pod 13" - Renaty Zborowskiej.

Kolejny sezon "Poezji i muzyki pod 13" należy uznać za rozpoczęty. Następne spotkanie odbędzie się 13 listopada i poświęcone będzie twórczości Jonasza Kofty. Już dzisiaj zapraszamy!!!

Renata Zborowska

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.