Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 27 sierpnia 2015
  • 11 września 2015
  • wyświetleń: 7646

Dożynki w Goczałkowicach - zdjecia

W niedzielę, 6 września w Goczałkowicach na Łące u Makusia odbyło się tegoroczne święto plonów. Organizatorzy zapewnili zgromadzonym wiele atrakcji.

Gminne dożynki w Goczałkowicach - 6.09.2015 · fot. GOK Goczałkowice-Zdrój


Rekordowe upały, jakie nawiedziły Polskę były utrapieniem dla wszystkich rolników. Brak opadów i przedłużająca się susza niekorzystnie wpłynęły na jakość i ilość płodów rolnych zebranych z pól. Nieprzyjazne anomalie pogodowe niestety nie ominęły naszej miejscowości. Goczałkowiccy rolnicy równie silnie, jak reszta kraju odczuli skutki wysokich, przedłużających się temperatur.

W związku z powyższymi zdarzeniami, które niekorzystnie odbiły się na niemalże wszystkich uprawach, w naszej gminie, zrodził się pomysł, aby tegoroczne dożynki, tradycyjnie urządzane dla uhonorowania ciężkiej pracy na roli zorganizować w nieco skromniejszej i bardzie symbolicznej oprawie aniżeli w latach poprzednich.

Według zaplanowanych ustaleń, uroczystości obrzędowe rozpoczęły się w niedzielę, 6 września uroczystą mszą św. w kościele parafialnym, gdzie u stóp bocznego ołtarza ustawiono tegoroczną koronę dożynkową. W trakcie trwania nabożeństwa, reprezentująca wszystkich rolników, Pani Anna Urdzoń w asyście Zespołu Folklorystycznego Goczałkowice złożyła na ręce proboszcza, ks. Lesława Przepłaty dożynkowy bochen chleba. Następnie zaproszeni goście wraz z rolnikami i wójtem Gminy udali się na miejsce uroczystości, które po raz drugi zostały zorganizowane na łące obok baru "u Makusia".

Pod namiotem, gdzie została rozłożona scena, Zespół Folklorystyczny zaintonował słowa pieśni ludowej, która była sygnałem do przekazania wójtowi Gminy - Gabrieli Plasze oraz Przewodniczącemu Rady - Piotrowi Jackowi chleba dożynkowego, podzielonego w następstwie pośród wszystkich zgromadzonych osób.

W dalszej części programu przyszedł czas na świętowanie historycznego jubileuszu 100- lecia Goczałkowickiej Orkiestry Dętej, który uświetnił swym przybyciem Starosta Pszczyński - Paweł Sadza. Przed rozpoczęciem koncertu, Wójt Gminy przekazała członkom orkiestry pamiątkowy dyplom upamiętniający to wyjątkowe wydarzenie, a Przewodniczący Rady dla kierownika szacownego jubilata - Grzegorza Paszka przygotował specjalne podziękowanie za jego wkład w muzyczne kształcenie młodzieży. Ponadto, w trakcie składania gratulacji władze gminy oraz kierownik orkiestry złożyli specjalne życzenia wszystkim muzykantom, którzy obecnie nie zasilają już szeregów zespołu, a którzy przez lata czynnie wspierali jego rozwój.

Na zakończenie części oficjalnej tradycyjnie przed widownią w pięknych strojach pszczyńskich zaprezentował się Zespół Folklorystyczne Goczałkowice, po występie którego przyszedł czas na rozpoczęcie zabawy tanecznej z zespołem Rytmmika, która pomimo chłodu i opadów deszczu trwała do późnych godzin nocnych.

BM / pless.pl, źródło: GOK Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.