pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 4 czerwca 2015
  • wyświetleń: 1820

Trójstyk z Diablakiem - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj

Trzy granice, jedno miejsce. 24 maja uczniowie pszczyńskich szkół, a także mieszkańcy naszego powiatu mieli możliwość dotarcia do miejsca, w którym spotykają się granice Polski, Słowacji i Republiki Czeskiej.

Trójstyk z Diablakiem - 24.05.2015 · fot. Diablak


Trasa wycieczki prowadziła z Polanki przez Girową (840m. n.p.m.) na Trójstyk. W trakcie wycieczki uczestnicy poznali historię regionu, lokalne tradycje a także walory przyrodnicze i krajobrazowe. Zwiedzili również słynna Chatę Kawuloka w Istebnej oraz Muzeum Koronkarstwa - "Chatę na Szańcach" w Koniakowie. Zwiedzanie Trójwsi Beskidzkiej i spotkania z lokalnymi twórcami i przewodnikiem wszystkim uczestnikom przysporzyły niemałych wrażeń. W Chacie Kawuloka pokazane zostały lokalne instrumenty oraz ich brzmienie. Przewodnik opisał również, jak kiedyś się żyło, jakie były tradycje i zwyczaje.

Ciekawy fragment dotyczył nauki w szkole sprzed 100, czy 200 lat. Jakie wtedy uczniowie mieli "tablety", i jak dane "przegrywano" na dysk twardy oraz jak wyglądał "reset" w tamtych czasach. Humorystyczne przedstawienie historii pozwoliło zrozumieć, jaki dokonał się postęp na przełomie ostatnich prawie 200 lat. W Muzeum Koronkarstwa przedstawiona została, przez lokalnego twórcę, cała droga od owcy po koronkę. Uczestnicy zobaczyli jak wygląda przędzenie wełny oraz zapoznani zostali z historią koronkarstwa. Wszyscy mieli również możliwość popróbowania gry na różnych trombitach a także zakupu koronkowych pamiątek.

Na koniec wszyscy udali się do Wisły, aby coś zjeść, "spotkać się" z Adamem Małyszem i pospacerować po mieście, poznając jego historię i zabytki. Niedzielna wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych doznań i po południu wszyscy bezpiecznie wrócili do Pszczyny.

Wycieczka została zorganizowana przez Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak", który współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. W organizowanych przez nas wycieczkach biorą udział zarówno uczniowie szkół podstawowych wspólnie z rodzicami, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, studenci oraz osoby już pracujące. Cieszy fakt udziału w wycieczkach zarówno całych rodzin, jak i szeroko pojętej młodzieży.

Już teraz zapraszamy na kolejne wycieczki i imprezy, które odbędą się w czerwcu i lipcu. Szczegóły znajdują się na stronie klubu.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl.

Agnieszka i Artur Wojciechowie / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Diablak

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj