pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 2 czerwca 2015
  • wyświetleń: 1355

XI Wiosenne Spotkanie z Folklorem

"Nic nas tak nie cieszy, nic nas tak nie cieszy jak dzisiejsze spotkanie. My po śląsku śpiywomy, my po śląsku godomy. O downych zwyczajach, o downych uciechach dziś se tu wspominomy". Taka krótka piosenka, wspólnie wykonywana, towarzyszyła uczestnikom XI Wiosennego Spotkania z Folklorem, które odbyło się 28 maja. Jej treść w pełni oddaje sens i cel zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach imprezy, która tym razem wpisała się w cykl spotkań w powiecie pszczyńskim organizowanych w ramach Roku Karola Miarki.

XI wiosenne spotkanie z folklorem · fot. Powiat


Tradycyjnie spotkanie to miało charakter konkursu gwarowego, w którym uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: godka i pieśniczka. Jury w składzie: Małgorzata Lucjan, Marta Twardzik i Grzegorz Pakura przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii "godka":
I miejsce: Aleksandra Spyra - ZSP Ornontowice
II miejsce: Dominik Konieczny - SP Pielgrzymowice
II miejsce: Rozalia Woźny - SP Pielgrzymowice

W kategorii "pieśniczka":
I miejsce: Małgorzata Chmiel - SP Kończyce Małe
II miejsce: Katarzyna Piwko - PG3 Pielgrzymowice
II miejsce: Klaudia Ulbrich i Mateusz Buszka - ZSP Ornontowice
III miejsce: Kamila Czyż - SP Pielgrzymowice

Wyróżnienie:
Nadina Franke i Tomasz Kolbusz - ZSP Rydułtowy
Wyróżnienie: Hanna Skorupka - SP Pielgrzymowice

Przesłuchania uczestników konkursu zakończył gościnny występ uczniów czeskiej szkoły w Karwinie.
Nagrody i dyplomy wręczone zostały przez przedstawicieli władz powiatu i gminy: wicestarostę Powiatu Pszczyńskiego Krystiana Szostaka i przewodniczącego Rady Gminy Pawłowice Aleksandra Szymurę.
W trakcie przerwy wszyscy mogli obejrzeć wystawę fotografii i historii Szkoły Podstawowej w Pielgrzymowicach.

Ogłoszenie werdyktu jury poprzedził krótki program artystyczny, w którym zaprezentował się pielgrzymowicki zespół śpiewaczy "Niezapominajki". Głos zabrała również pani Marta Twardzik - "Ślązaczka Roku". Część artystyczną zakończył tradycyjny występ nauczycieli, którzy tym razem zaprezentowali baśń pt. "Dej se pozór co godosz", a dopełnieniem całego spotkania był wspólny, śląski obiad: rosół, kluski, modro kapusta i rolada. Organizatorkami całego przedsięwzięcia były Izabela Pilis i Celina Piwko a gośćmi specjalnymi Panie Dyrektor Szkół Podstawowych im. Karola Miarki w Rydułtowach - Ilona Lemiesz i w Olzie - Edyta Cogiel.

Organizatorzy spotkania pragną złożyć gorące podziękowania wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu całego przedsięwzięcia.

new / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.