pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 17 kwietnia 2015
  • 19 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 1367

Miarka do Miarki w Bażantarni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj

Za nami:

W dniach 17-19 kwietnia będzie czynna pałacowa restauracja. Przedstawiamy niedzielny zestaw rodzinny.

W tych dniach serwujemy:
  • Polewka czosnkowa po pszczyńsku
  • Karczek z grilla po myśliwsku, ziemniaki, surówka
  • Deser Książęcy.


Cena zestawu to 29 złotych. Oczywiście oprócz tego oferujemy wybór z karty dań, m.in. dania z kaczki, gęsi i dziczyzny.

Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa pszczyńskiego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina.

Miarka do Miarki w Bażantarni


Karol Miarka, bo to o nim ta tytułowa "miarka" wydał w 1900 roku w drukarni w Mikołowie opowiadanie "Husyci na Górnym Śląsku". Przedstawił tam dzieje wojen husyckich jako tło śmierci ks.Wincentego oraz założenia drewnianego kościoła w Jankowicach Rybnickich. Przypomina w tym opowiadaniu, jak ważną rolę w odparciu ideologii Jana Husa odegrało pobicie wojsk Bolka V, władcy księstwa głogówecko-prudnickiego przez wojska księcia Mikołaja Karniowskiego działającego w sojuszu z księstwem raciborskim, księstwem oświęcimskim i milicją żorską w bitwie pod Żorami w roku 1433 (rocznica 582 przypada właśnie 17 kwietnia). Jak zwykle, okazuje się, że prawdziwym motywem przyłączenia się do reformacji księcia Bolko były względy materialne, zajął on bowiem wkrótce po przejściu na husycyzm, majątek biskupa nyskiego, a nawet wyprawił się na podbój Jasnej Góry! A propos czeskiego Jana Husa, Czesi to obecnie najbardziej zlaicyzowany naród na świecie!Bażantarnia ma bogatą tradycję takich spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing_Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusz Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck.

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam: warto pomyśleć o założeniu szkółki piłkarskiej w Dortmund zespołów GKS Katowice i Ruchu Chorzów.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj