pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 8 kwietnia 2015
  • 13 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 5813

Spotkanie z pszczyńską poetką

W piątek 10 kwietnia dość liczna grupa miłośników poezji spotkała się w Pszczyńskim Centrum Kultury z panią Janiną Górecką, która wydała trzeci swój tomik poezji. Wieczór poetycki przygotowała i prowadziła Renata Zborowska.Pani Janina Górecka jest z wykształcenia polonistką i wiele lat pracowała w Liceum Ekonomicznym w Pszczynie. Poezję tworzy od kilkunastu lat i wydała swoje wiersze w trzech tomikach:"Alter ego","Krawędzie"i "Lady in red. Przystanki". Ukazanie się nakładem PCKulu ostatniego z wymienionych zbiorków było pretekstem do rozmowy z autorką, która niechętnie wypowiada się na temat swojej twórczości. Uważa bowiem, że przelewa tylko na papier swoje emocje, bo czuje taką potrzebę i jest szczęśliwa, że czytelnicy dopatrują się w tym poezji.

Spotkanie z pszczyńską poetką - 10.04.2015 · fot. Tomasz Gruca


Całe spotkanie podzielone zostało na części, które składały się z rozmowy z autorką ,recytacji wybranych wierszy oraz piosenki. Renata Zborowska próbowała od pani Góreckiej uzyskać informacje na temat znaczenia tworzenia poezji w życiu autorki, tematyki jej twórczości, charakterystycznych dla jej poezji środków artystycznego obrazowania, wykorzystywania doświadczeń życiowych w tworzeniu wierszy, roli internetu w promowaniu twórczości. Ostatnia część poświęcona była najnowszemu zbiorowi poezji. Do rozmowy z poetką włączali się też goście,co zbudowało bardzo przyjemną atmosferę.

Wybrane wiersze poetki recytowali: Elżbieta Jasińska, Dorota Pławecka, Karolina Gruszka, Małgorzata Samulczyk, Marcin Piech, Antoni Machnik, Renata Zborowska i Janina Górecka. A to wszystko na tle muzyki, którą na gitarze wykonywał Kacper Wieja. Niespodzianką dla autorki były piosenki. Pan Grzegorz Szwedka zaśpiewał "Taka miłość w sam raz","Chciałbym", "Nie dokazuj" (z Renatą Zborowską). Do trzech wierszy pani Janiny Góreckiej Łukasz Bielecki i Kacper Wieja skomponowali muzykę i te piosenki w wykonaniu Renaty Zborowskiej też bardzo podobały się bohaterce wieczoru. Organizatorka spotkania pożegnała gości wymownym w treści utworem "Wiara, nadzieja i miłość", a potem nadszedł czas na autografy i wspólne zdjęcia. Pani Janina Górecka nie kryła wzruszenia i zadowolenia z tego spotkania i z właściwą sobie swadą odpowiadała na pytania, poruszała trudne czasem problemy, czasem wręcz odmawiała wypowiadania się na niektóre tematy, twierdząc, że odpowiedzią jest jej poezja.

Był to bardzo miły wieczór, który po raz kolejny pokazał, że poezja w Pszczynie ma się bardzo dobrze.

Renata Zborowska

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.