Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 28 listopada 2014
  • 6 grudnia 2014
  • wyświetleń: 5186

Poetka z Piasku w "13"

W poniedziałek 1 grudnia w "13" odbył się wieczór autorski Edyty Hanslik. Poetka z Piasku wydała kilka tygodni temu trzeci zbiorek swoich wierszy zatytułowany "Stworzyłeś mnie za nowo".

Przypomnijmy, że pani Edyta ma na koncie dwa tomiki poezji: "Romantyczno - optymistycznie" i " Nieziemsko" Wiersze z tych zbiorków były rok temu materiałem do stworzenia pierwszego spektaklu poetycko - muzycznego z cyklu "W kręgu pszczyńskich poetów".

Poetka z Piasku w "13" - 01.12.2014 · fot. Tomasz Gruca


Spotkanie autorskie przygotowała i prowadziła Renata Zborowska. W bardzo kameralnej, rodzinnej niemal atmosferze, goście, racząc się kawą i herbatą, słuchali z uwagą wybranych z najnowszego tomiku wierszy, interpretowanych przez autorkę oraz recytatorów: Karolinę Gruszkę, Marcina Piecha, Łukasza Bieleckiego i Renatę Zborowską. Oprawę muzyczną przygotowała Natalia Rudakiewicz, która przypomniała skomponowane przez siebie piosenki do tekstów bohaterki wieczoru, wykonane w spektaklu "W poetyckim świecie Edyty Hanslik" (13 grudnia 2013 roku).

Tomik "Stworzyłeś mnie na nowo" miał swoją premierę w czasie Festiwalu Poezji Słowiańskiej 2014 w Czechowicach 21-23 listopada br. (kilka słów o tym festiwalu powiedział organizator Ryszard Grajek).

Poetka mówiła o swoich refleksjach na temat współczesnego świata, zawartych w jej wierszach, wymowie tytułu ostatniego tomiku, impulsów, jakie nią kierują przy tworzeniu poezji.

Goście żywo reagowali na prezentowane utwory, podkreślając autentyczność przemyśleń i ich uniwersalizm. Prowadząca określiła tematykę twórczości pani Edyty kilkoma rzeczownikami: optymizm, tęsknota za szczęściem, miłość, romantyczność. Zebrani zgodzili się z tymi określeniami, czemu dała też wyraz pani Bernadeta Krawiec, jedna z uczestniczek poetyckiej Piaskownicy, dedykując autorce specjalnie napisany utwór:

Edyto

W wierszach dałaś upust swoim namiętnościom.
Rozgrzałaś nasze ego, aż do czerwoności.
Twoje słowa budzą nie tylko pragnienie,
Obnażają również alkowy miłości.

Poezja uczucia pełna jest po brzegi.
Każde słowo pieści nam zmysły bez granic.
Nie wypada wyprzeć się doznanej miłości,
Bo tłumienie uczuć zdaje się dziś na nic.


Pani Edyta Hanslik wyszła też naprzeciw osobom, które próbują tworzyć i chcą się swoją twórczością dzielić z innymi i w ubiegłym roku powołała do życia "Piaskownicę" czyli spotkania poetyckie (w Piasku koło Pszczyny) będące połączeniem warsztatów i zabawy słowem poetyckim. Te spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób kochających poezję.
Na zakończenie wieczoru pani Edyta zaprezentowała najnowszy swój utwór, który bardzo ciepło został przyjęty przez obecnych:

nie oceniaj

nie oceniaj ludzi po gestach i czynach
przecież to co widać często może mylić
smutku czy radości inna jest przyczyna
wystarczy mniej mówić w ciszy się pochylić

ranią tak najmocniej nieprawdziwe słowa
wybujałe myśli rzucane wraz z wiatrem
nie baw się w sędziego a tym bardziej w Boga
co dla ciebie pierwsze dla kogoś ostatnie

więc zanim wypowiesz kto tutaj zawinił
rachunek sumienia zrób też własnej duszy
przecież już tak było że ktoś się pomylił
niszcząc los człowieka w konturach katuszy


Można w tym miejscu wysnuć pewną refleksję: sądząc po liczbie spotkań poetyckich w "13", zainteresowanie twórczością własną osób związanych z naszym miastem jest duże i warto pielęgnować ten sposób tworzenia kultury.

Renata Zborowska

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.