pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 22 września 2014
  • 29 września 2014
  • wyświetleń: 4033

Poetycki świat Romy Jegor

W piątek 26 września o godzinie 18.00 po raz ósmy już "13" zapełniła się poetami i miłośnikami słowa poetyckiego. Licznie przybyli poeci z Pszczyńskiej Grupy Poetyckiej oraz ci, którzy naszym poetom kibicują.

Oficjalnego otwarcia drugiego sezonu spotkań z twórczością pszczyńskich poetów dokonał prezes zarządu Cinamatographer Produkcions Mirosaw Kozik oraz gość specjalny - pani Jolanta Pietryja - Smolorz - prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.W cyklu "W kręgu pszczyńskich poetów" gościliśmy tym razem w "Poetyckim świecie Romy Jegor". Na spektakl złożyły się teksty poetki z czterech zbiorków oraz wybrane wiersze publikowane w internecie. Treść podporządkowana była najistotniejszym problemom,z jakimi styka się każdy człowiek na różnym etapie swojego życia. Niemal tradycyjnie rozpoczęto od utworów traktujących o istocie sztuki poetyckiej, przelewania na papier swoich odczuć, przeżyć i rozważań. Potem pojawiły się teksty mówiące o przemijaniu czasu, wyborach życiowych,samotności, wrażliwości. blaskach i cieniach miłości.

Poetycki świat Romy Jegor - 26.09.2014 · fot. Cezary Filipiuk


Wiersze recytowali: Dorota Pławecka, Elżbieta Jasińska, Michał Pudełko i Renata Zborowska. Podkłady muzyczne pod recytowane utwory wykonywali na żywo: Jadwiga Masny, Anna Smoka i Kacper Wieja.

W tym spektaklu pojawiło się wyjątkowo dużo piosenek, gdyż teksty pani Romy aż "prosiły się", aby je zaśpiewać. Muzykę do 11 wybranych wierszy napisali: Jadwiga Masny ( 2 piosenki), Anna Smołka ( 2 piosenki, jedną sama zaśpiewała), Kacper Wieja (3 piosenki), Łukasz Bielecki (2 piosenki) i Szymon Jarczok (2 piosenki) , a wykonała je Renata Zborowska

Autorka tekstów była bardzo wzruszona, kilkakrotnie podkreśliła, że jej poezja przedstawiona w takiej formie nabiera jeszcze dogłębniejszej wymowy, porusza słuchacza i po prostu wzrusza. "Nie miałam pojęcia, jak to jest słyszeć "inaczej" , to , co się samemu napisało. Słyszeć jaką nową wartość nadaje moim wierszom muzyka, śpiew i recytacja innych osób. I oddechy Tych , którzy słuchają . DZIĘKUJĘ" - napisała na swoim facebooku. Inni goście wypowiadali się w podobnym duchu. Dziękujemy serdecznie za tak liczną obecność, miłe i sympatyczne słowa dla twórców i wykonawców.

Poezja w Pszczynie ma się dobrze i cieszy fakt, że jest dla kogo przygotowywać takie wieczory. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkania z twórcami skupionymi wokół Poczty Poetyckiej działającej w Pszczyńskim Centrum Kultury.

Renata Zborowska

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.