pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 6 września 2014
  • 25 września 2014
  • wyświetleń: 2827

Dni Street Artu w Stajniach

Figura Amneris z małym Mojżeszem, księżna Daisy oraz Hans Heinrich XV znaleźli się wśród postaci wybranych przez uczestników warsztatów street artu jako inspiracja do stworzenia dzieł w stylu sztuki ulicy. Na Dni Street Artu w Stajniach Książęcych w Pszczynie, które odbyły się w miniony weekend (19-21 września) złożyły się sesje malarskie Raspazjana, twórcy murali z Katowic, warsztaty z szablonami Pawła Ryżki oraz projekcje filmów dokumentalnych Marcina Ramockiego.

Uczestnicy mogli zapoznać się z historią street artu w piątkowe popołudnie na wykładzie Pawła Ryżko, który opowiedział o pierwszych "streetowcach" z czasów II wojny światowej oraz o współczesnych twórcach takich jak Blek le Rat i Banksy. Praktyczną stronę tworzenia motywów "streetowych" za pomocą szablonów uczestnicy poznali w sobotę i niedzielę tworząc pod okiem artysty Pawła Ryżko swoje wersje kilku obiektów muzealnych z Zamku w Pszczynie. Wybrano rzeźbę Francesco Barzaghi z 1874 roku przedstawiającą Egipcjankę Amneris z Mojżeszem oraz fotografię księżnej Daisy von Pless.

Street art


Przez cały weekend zwiedzający Stajnie Książęce mogli włączyć się w tworzenie wizji artysty Raspazjana, który na warsztat wziął wizerunek księcia Hansa Heinricha XV, pochodzący z około 1908 roku, przetwarzając go w duchu tzw. fotografii "selfie", tak popularnych dzisiaj na portalach społecznościowych. Dopełnieniem Dni Street Artu były dwa filmy dokumentalne w reżyserii Marcina Ramockiego: "8 Bit" opowiadający o wczesnej kulturze hakerów i artystów cyfrowych oraz "Brooklyn DIY" odkrywający magię postindustrialnego Williamsburga w Nowym Jorku.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.