pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 21 sierpnia 2014
  • 25 sierpnia 2014
  • wyświetleń: 1812

Diablak na Małym Rozsutcu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj

Mały Rozsutec liczący sobie zaledwie 1343m n.p.m. to szczyt leżący w jednym z najciekawszych obszarów Małej Fatry na Słowacji. Po niedosycie, jaki pozostał po czerwcowej wycieczce na Wielki Rozsutec i zniszczeniu 21 lipca Doliny Vratnej, co uniemożliwiło nam planowane zdobycie Wielkiego Krywania, Mały Rozsutec stał się celem wycieczki, która odbyła się 17 sierpnia.

Trasa, którą pokonali klubowicze UKST "Diablak" nie należała do długich, ale za to do bardzo atrakcyjnych, zarówno pod względem widokowym, jak i technicznym. Przejście przez Dziury, czyli Słowackie Diery tworzące kanion wyprowadzający turystów na przełęcz między Rozsutcami, dostarcza ogromnych wrażeń związanych z licznymi skałami, wodospadami oraz oczywiście łańcuchami i długimi drabinkami. Wejście na szczyt Małego Rozsutca, jak i zejście z niego, również ubezpieczone jest za pomocą łańcuchów, ułatwiających turystom poruszanie się. Natomiast widok ze szczytu na Małą i Wielką Fatrę, a także na Beskidy i pozostałe grupy górskie wart jest wysiłku, jaki należy włożyć, aby zdobyć ten szczyt.

W trakcie wycieczki uczestnikom przedstawiona została historia terenu, po której poruszali się, budowa geologiczna, a także walory przyrodnicze Parku Narodowego Małej Fatry. Nie obyło się również bez pamiątkowego zdjęcia przy pomniku Janosika - słynnego Słowackiego rozbójnika. Pomnik znajduje się w Terchowej, w miejscowości, w której Jurij Janosik się urodził.

Mały Rozsutec nie taki mały


Bardzo ważnym elementem wycieczki było dla wszystkich praktyczne ćwiczenie poruszania się w terenie z ułatwieniami technicznymi i w warunkach bardzo zbliżonych do niektórych fragmentów tras tatrzańskich. Oczywiście wszyscy dołożyli jak największych starań, aby bezpiecznie przejść całą trasę co ostatecznie się udało i wszyscy zadowoleni wieczorem wrócili do Pszczyny.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. Klub, we współpracy z Zarządem Głównym PTTK, realizuje program "Turystyka łączy pokolenia".

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na stronie www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Już teraz zapraszamy młodzież szkolną i osoby dorosłe na planowaną na 7 września wycieczkę na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego czyli Babią Górę 1725m n.p.m. Szczegóły wycieczki znajdują się na stronie Klubu.

Agnieszka i Artur Wojciechowie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Diablak

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj