pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 26 maja 2014
  • 3 czerwca 2014
  • wyświetleń: 2679

W poetyckim świecie młodych

Za nami kolejne spotkanie z pszczyńską poezją. W piątek 30 maja mieliśmy niewątpliwą przyjemność wejścia w świat młodych poetów, których wybrane wiersze znalazły się w wydanym jesienią ubiegłego roku tomiku "Wczoraj. Dziś. Jutro".

Miłośnicy poezji spotkali się już z twórczością Barbary Solarskiej (31 stycznia), Wacława Kostrzewy, (28 lutego) Marii Słomak - Sojki (28 marca) i Jana Szafrona 925 kwietnia). Te spotkania mają dość interesujący charakter, gdyż są to swoiste spektakle oparte na tekstach poetów, a wybrane utwory są recytowane i śpiewane do muzyki specjalnie skomponowanej na tę okazję.Tym razem materiału do kolejnego spektaklu dostarczyło sześcioro młodych wiekiem i duchem poetów: Barbara Brandys - Caputa, Klaudia Puchalik, Monika Borys, Damian Żemła, Tomasz Gruca i Radosław Sławomirski. Świat, widziany ich oczami, jest bardzo różnorodny. Obserwują go uważnie, zwracają uwagę na sprawy i sytuacje, które nie tylko ich bezpośrednio dotyczą i mówią o nich bez skrępowania. Jest to spojrzenie świeże, a opinia nie zawsze optymistyczna. Widzą piękno otaczającego świata, ale dostrzegają też smutek, przygnębienie, szarość i marazm. Są szczerzy aż do bólu.

Wybór tekstów, scenariusz i reżyseria są dziełem Renaty Zborowskiej. Wiersze recytowali z pełnym zaangażowaniem: Dorota Pławecka, Marcin Piech, Kacper Wieja, Tomasz Banaś i Renata Zborowska. Utwory te nabierały swoistej wymowy na tle muzyki granej przez panią Jadwigę Masny, Annę Smołkę, Natalię Rudakiewicz i Kacpra Wieję.

Utwory recytowane uzupełnione były przez teksty śpiewane. Do wybranych wierszy naszych młodych poetów udało się napisać ładną muzykę i powstały ciekawe utwory poezji śpiewanej. Nastrojową piosenką do tekstu Barbary Brandys - Caputy "Rzeczywiście o poezji" z muzyką pani Jadwigi Masny w wykonaniu Renaty Zborowskiej rozpoczęła się niezwykle ciekawa wędrówka po niezwykłym świecie młodych wrażliwych ludzi. Do tekstu Damiana Żemły "Zmienić narzekanie" melodię skomponowała pani Anna Smołka i sama wykonała ten kolejny nastrojowy utwór. Nostalgiczną piosenkę o pięknie otaczającej rzeczywistości do wiersza Tomasza Grucy "Cisza" napisała i wykonała Natalia Rudakiewicz. Wszystkie pozostałe utwory śpiewane wykonała Renata Zborowska. Melodie skomponowali gitarzyści: Łukasz Bielecki ("Czy tak powinno być" Damiana Żemły, "Nie mów" Klaudii Puchalik i "Trzeba światła" Moniki Borys) oraz Kacper Wieja ("Od kiedy jest ciemno" Moniki Borys, "Być chwilą" Damiana Żemły, "Idą ulicą" Klaudii Puchalik, "Nie każ" Radosława Sławomirskiego).

Nastrój wieczoru podkreślał też pan Stanisław Annanicz, który świetnie operował nie tylko dźwiękiem, ale też światłami. Słuchanie wierszy przy świecach w momentami ciemnej sali przy delikatnych dźwiękach pianina czy gitary dało widzom niezapomniane wrażenia. Wydaje się, że zadowoleni byli wszyscy: poeci, widzowie i wykonawcy.

"Znałem ludzi co nie wierzyli w ogień
znałem bezdomnych co gardzili sobą
pytali z jakiej przyczyny
nie szukali miłości
(...)
Ptaki tylko wiernie ćwierkają
na ziemi niemiłosierny gwar
czyjeś stękanie
paniczny śmiech

świat
słuchajcie - słuchajcie
nie umarł" (R. Sławomirski)

Renata Zborowska

REKLAMA

Moduł komentarzy chwilowo niedostępny. Pracujemy nad jego przywróceniem. Przepraszamy za niedogodności.