Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 22 kwietnia 2014
  • 27 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 5092

Poetycki świat w "13"

Wieczór z cyklu "W kręgu pszczyńskich poetów" zgromadził w "13" w piątek 25 kwietnia spore grono miłośników poezji. Tym razem goście zostali zaproszeni do poetyckiego świata pana Jana Szafrona.

Ten niebanalny poeta okazał się być twórcą wierszy tak różnorodnych w wymowie i formie, że spektakl, stworzony z jego utworów, wzbudził szczery zachwyt. Zresztą sam poeta przyznał, że był bardzo wzruszony tym, co słyszał ze sceny. Nie przypuszczał, że tak ładnie zabrzmią jego wiersze w wersji recytowanej i śpiewanej.

Bardzo licznie przybyłych gości przywitała autorka spektaklu Renata Zborowska, która przypomniała ideę tych spotkań oraz krótką ich historię.Zaczęło się od wieczoru z wierszami Edyty Hanslik w grudniu, potem byliśmy w świecie poetyckim Barbary Solarskiej, w lutym podziwialiśmy twórczość Wacława Kostrzewy, a w marcu zachwycaliśmy się poezją Marii Słomak - Sojki.

Tym razem w trakcie godzinnego spektaklu mogliśmy wysłuchać wierszy i aforyzmów z trzech tomików wydanych przez pana Jana Szafrona. Utwory zostały bardzo starannie dobrane, aby pokazać różnorodny świat poety. Recytowane były znakomicie przez Marcina Piecha, Krzysztofa Dobosiewicza, Michała Pudełko i Renatę Zborowską. Do tego piosenki, wykonane przez Renatę Zborowską, a skomponowane przez Łukasza Bieleckiego ("Czas", "Nie mam pretensji", "Co ma być"), Kacpra Wieję ("Terror", "To taki styl", "Nie kochamy", "Sarmata"), Annę Smołkę ("Kompromis" - utwór wykonany przez kompozytorkę) i Jadwigę Masny ("Droga") uzupełniły obraz poetyckiego świata twórcy.

Poetycki świat w "13" - 25.04.2014 · fot. Grzegorz Olszowiec


Wieczór należy zaliczyć do bardzo udanych. Goście jeszcze długo rozmawiali o tym, co słyszeli i nie szczędzili słów podziwu. Mieli okazję również porozmawiać z poetą, otrzymać zbiór wierszy z autografem. Cieszymy się, że tak spore grono osób kocha poezję i chce uczestniczyć w tych spektaklach, które z pewnością są ucztą dla ducha.

Atmosfera tych spotkań jest bardzo sympatyczna, niemal rodzinna. Zachęcamy tych, którzy jeszcze nie mieli okazji wziąć udziału w tym przedsięwzięciu, do zainteresowania się twórczością rodzimych poetów. Naprawdę warto!

Renata Zborowska

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.