pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 18 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 3801

W co się bawiły nasze babcie?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj

W połowie kwietnia dzieci z przedszkola nr 21 po raz kolejny miały okazję spotkać się wszystkie razem i uczestniczyć w międzygrupowej zabawie połączonej z prezentacją poznanych wyliczanek i gier podwórkowych.

Celem spotkania było zapoznanie się z zabawami, w jakie bawiły się nasze babcie oraz poznanie dawnych zabawek charakterystycznych dla naszego śląskiego regionu. Specjalnym gościem spotkania była pani Anna Bratek, babcia Marty z grupy V. Pani Anna opowiedziała dzieciom o dawnych zabawach i zabawkach.

Każda grupa zaprezentowała pozostałym dzieciom zabawy, gry połączone z wyliczankami, piosenkami czy wierszami. Dzieci przedstawiły zabawy związane z Wielkanocą: turlanie jajec, pojedynek na jajka (wybitka), "Śmiergust"- najbardziej oczekiwany przez dzieci dzień podczas świąt wielkanocnych. Nazywano go najmokrzejszym i najradośniejszym dniem w całym roku, a to za sprawą zwyczaju oblewania dziewcząt wodą.

Przedszkolaki zaprezentowały także wiele innych zabaw podwórkowych. Poznały różne wersje zabawy "W chłopa", bawiliśmy się w zabawę pt. "Długi ogon". Kolejna znana przede wszystkim na Śląsku zabawa to cymbergaj. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności podczas tej gry. Nie mogło zabraknąć zabaw z wykorzystaniem skakanek i gumy do skakania.

Spotkanie z gościem w PP nr 21 - 16.04.2014 · fot. Przedszkole Publiczne nr 21


Kolejnym zadaniem dla każdej grupy było zaprezentowanie dawnej graczki, czyli zabawki. Mogliśmy zobaczyć jak taka zabawka wygląda, w jaki sposób można ją zrobić. Dzieci dowiedziały się co to jest pupynsztuba, hapelman, roler, kolybok, dyszlok, klepoki.

Spotkanie było pełne emocji podczas prezentacji zabaw i gier, a przede wszystkim dostarczyło dzieciom nowej wiedzy, a wszystkim paniom pozwoliło na chwilę powrócić do ich lat dzieciństwa. Nasz gość, pani Anna również z sentymentem wspomniała swoje beztroskie dziecinne lata, kiedy sama skakała w gumę, jeździła na hulajnodze. Jako, że to czas oczekiwania na święta wielkanocne przedszkolaki prezentowały wiele zabaw związanych ze świętami.

Pani Anna opowiedziała nam także, jak w czasach, kiedy sama była małą dziewczynką wyglądał czas oczekiwania na zajączka. Spotkanie zakończyło się wręczeniem niespodzianek dla wszystkich przedszkolaków i poszukiwaniem koszyczków. Na szczęście zajączek niepostrzeżenie pozostawił w tych koszyczkach słodkie niespodzianki.

Przedszkole Publiczne Nr 21

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj