pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 8 marca 2014
  • wyświetleń: 4850

W przedszkolu mówią po śląsku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj

Wiek przedszkolny to odpowiedni czas, by zacząć kształtować u dzieci poczucie tożsamości regionalnej. Dzięki ciekawym zajęciom dzieci z przedszkola im. Misia Puchatka przez cały rok szkolny poznawały miejsce, w którym mieszkają, naszą "Małą Ojczyznę".

Uroczystości regionalne są ważne w życiu każdej śląskiej rodziny. Dlatego też dzieci z przedszkola brały udział w spotkaniu z górnikiem z okazji Barbórki, gotowały śląskie dania, brały udział w Jasełkach na Święta Bożego Narodzenia. Poznawanie śląskiej kultury znalazło odbicie w urządzonym w przedszkolu kąciku regionalnym. Zdobytą wiedzę utrwalano w różnych konkursach, spotkaniach i zajęciach w ciągu całego roku (gościliśmy dziewczynki z SP nr 18, które młodszym kolegom i koleżankom czytały bajki w gwarze śląskiej).

Uwieńczeniem tygodni śląskich, było zorganizowanie w placówce przedstawienia pt: " Czyś Ty Ślązok?". Dzieci z grupy III zaprezentowały się w pięknych strojach uszytych przez rodziców- w tańcu wierszu i piosence. Na przedstawienie przybyli również uczniowie z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego ze Studzienic, którzy przy akompaniamencie muzyki akordeonowej, w pięknych regionalnych strojach zaprezentowali swój występ.

Terozki my momy głos - 17.02.2014 · fot. D. Pala


W połowie lutego Pani Monika i Magda zorganizowały konkurs gwary śląskiej pt: "Terozki my momy głos", w którym udział wzięły dzieci z przedszkola oraz gościnnie wystąpiły dzieci z klasy III Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Studzienicach wraz z wychowawczynią Panią Marią Bartas. Celem konkursu były prezentacje i zaznajomienie przedszkolaków z pięknem gwary śląskiej, zachęcanie do jej kultywowania i doskonalenie umiejętności recytatorskich.

W konkursie wzięły udział wszystkie grupy. Każda z grup zaprezentowała się w tańcu, wierszu lub piosence oraz bezbłędnie odpowiedziała na pytania konkursowe. Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu. Każda z grup otrzymała nagrodę, a wszystkie dzieci z przyjemnością zajadały się tradycyjnie śląskim deserem - kołoczem.

Urszula Małysz, Magdalena Dubiel, Monika Kropidło

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj