Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 4 marca 2014
  • wyświetleń: 2777

Kolejna górska wyprawa Wichury

W miniony weekend zmagali się Wichurzanie w "IX Biegu na rakietach śnieżnych" organizowanym przez bacówkę na Rycerzowej oraz firmę rakiety.pl.

Do bacówki wyruszyli z Soblówki przez Małą Rycerzową. Śnieg pojawił się dopiero na polanie pod Rycerzową, ale i tak nie było go na tyle by można było biegać w rakietach śnieżnych. Po rozlokowaniu się w pokojach, posiłku i krótkim odpoczynku, ubrali się w stroje firmowe i stanęli na starcie biegu. W tym roku trasa biegła inną drogą, mianowicie przez Małą Rycerzową. Rakiety śnieżne też biegały, ale niestety nie na nogach a w rękach uczestników, tak by tradycji stała się zadość. Trasa liczyła ponad 2 kilometry a pierwszy wśród dzieci finiszował Maciek Gruszka vel Maćmen, wśród kobiet na III miejscu ukończyła bieg Wichura a wśród mężczyzn trzeci był Kamil Rojek vel Kakaryjek.

Wichura zdobywa puchar na rakietach - 1/2.03.2014 · fot. Joanna Rozmus-Cader


Jedyny puchar zawodów otrzymali Wichurzanie za największą liczbę miejsc w biegu oraz za liczny, coroczny udział w zawodach. W przyszłym roku jubileusz X-lecia biegu, który zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.

Po biegu każdy z uczestników otrzymał gorącą herbatę z sokiem malinowym i najlepszą na świecie zupę pomidorową, przygotowywaną na tę okazję. Po krótkim odpoczynku zawsze chętni do wędrowania młodzi turyści, wyruszyli na godzinny spacer śladem trasy biegu z poprzednich lat- przez Wielką Rycerzową.

Cudowny widok na Tatry, Małą Fatrę, Pilsko i Babią Górę w promieniach zachodzącego słońca osłodził zmęczonym biegaczom cały wysiłek włożony w bieg. Wieczorem spotkali się przy kominku w jadalni, by uczcić urodziny jednego z uczestników a także wspólnie pośpiewać i pobawić się. Kiedy było już całkiem ciemno, wyruszyli jeszcze pod krzyż usytuowany na stokach Małej Rycerzowej, by zapalić znicz.

Ranek następnego dnia przywitał wszystkich przepięknym zachodem słońca nad Tatrami, który można było podziwiać z okien schroniska. Przed godziną 9 wyruszyli Wichurzanie w kierunku Przegibka z zamiarem zdobycia jeszcze Będoszki Wielkiej. Jednakże warunki na szlaku znacznie wydłużyły marsz turystów- z godziny do trzech. Pomimo pięknej pogody okazało się, że szlaki są oblodzone i trzeba było obchodzić szlaki powyżej lub poniżej ścieżki. Po wyjściu na polanę na przełęczy Przegibek przywitało turystów przepiękne słońce, które pozwoliło im na dłuższy odpoczynek w trawie. Oczywiście do schroniska też prawie wszyscy musieli zajrzeć, chociażby po to by przybić pieczątki do książeczek GOT. Pozostało już tylko zejście do busa, które również okazało się oblodzone, ale starym sposobem obchodzili lód bokiem.

W czasie wycieczki turyści mieli okazję podziwiać bardzo szeroką panoramę górską z Tatrami na czele. Poznali również topografię terenu, florę (pięknie kwitnący lepiężnik biały) i faunę (towarzystwo saren na szlaku), a także uczyli się wędrowania po górach w warunkach trudniejszych.

Nic jednak nie było tak ważne, jak pożytecznie spędzony czas na świeżym powietrzu, radość towarzysząca turystom, oraz przezwyciężenie własnych słabości w czasie wędrówki. Na następny wyjazd zapraszają już za 2 tygodnie- w Beskid Żywiecki.

Joanna Rozmus-Cader

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.