Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 15 października 2013
  • wyświetleń: 3813

"Wichurzanie" znowu w Tatrach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Klub turystyczny Wichura" podaj

W ostatni weekend młodzież z Klubu Turystycznego "Wichura" działającego przy Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie, wybrała się pod przewodnictwem dwóch Tatrzańskich przodowników w Słowackie Tatry celem zdobycia 2 dwutysięczników- Sławkowskiego Szczytu i Skrajnego Soliska. Pogodę jednego dnia określili mianem: zjawiskowej, a drugiego: widokowej.

Z Pszczyny wyruszyli jeszcze długo przed świtem, by o godzinie 8 stawić pierwsze kroki na szlaku ze Starego Smokowca na Sławkowski Szczyt. Przepiękne słońce, które towarzyszyło im na początku wędrówki, po niespełna 2 godzinach schowało się głęboko w chmurach. Od tej chwili Wichurzanie wędrowali we mgle, co okazało się dla wszystkich ogromnym wyzwaniem, ale i robiło niesamowite wrażenie.

Ale... kiedy stanęli na Przełęczy pod Nosem, chmury rozgonił wiatr i młodzi wędrowcy poczuli się jak w niebie... Ich oczom ukazało się nie tylko morze mgieł, ale również mogli doświadczyć zjawiska zwanego Widmem Brockenu! Wszyscy aż piszczeli z zachwytu i na szczęście udało im się uchwycić te momenty na pięknych fotkach.

„Wichurzanie” znowu w Tatrach - 12-13.10.2013 · fot. Joanna Rozmus-Cader


Sam szczyt spowity był we mgle, ale przepiękne tatrzańskie widoki mogli podziwiać drugiego dnia, natomiast zjawiska morza i widma zrekompensowały panoramę ze Sławkowskiego. Zdobycie tegoż pięknego szczytu było dla Wichurzan nie lada wyczynem, ponieważ pokonali oni ponad 1,5 tys. metrów przewyższenia! Wyszli wyżej niż Rysy, gdyż Sławkowski ma 2452 m. Tego samego jeszcze dnia po zakwaterowaniu w Nowej Leśnej, cały wieczór spędzili na śpiewie przy gitarze- widać sił mieli jeszcze bardzo dużo.

Drugiego dnia pojechali do Szczyrbskiego Plesa, by stamtąd wyruszyć Doliną Furkotną w kierunku schroniska na Solisku, skąd prawie pionowo do góry udali się na Skrajne Solisko- 2119 m. W tym dniu mogli podziwiać przepiękną Tatrzańską panoramę z Tatrami Niżnymi na czele. Cudownie malowało się w dole Szczyrbskie Jezioro, które tego dnia towarzyszyło im przez całą wędrówkę. Po zejściu ze szczytu z powrotem do schroniska na Solisku, młodzi turyści mogli wykazać się wiedzą zdobytą podczas tej dwudniowej wędrówki. Najlepsi zostali nagrodzeni cennymi gadżetami w postaci: pendrive'ów, map i panoram Tatrzańskich.

Te dwa dni w Tatrach były dla młodych ludzi doskonałą lekcją topografii terenu ale przede wszystkim lekcją odpowiednich zachowań w czasie wędrówki w górach wysokich podczas mgły. Uczyli się jak rozkładać siły, jakie spożywać posiłki by nie osłabnąć, jak dbać o siebie i troszczyć się o innych. Ci młodzi ludzie pokazali się z najlepszej strony- przezwyciężyli samych siebie w pokonywaniu własnych słabości, uwierzyli we własne siły, ale przede wszystkim stali się bogatsi o doświadczenia wynikające z wędrowania po górach wysokich.

Należą im się ogromne gratulacje, które im składam za pośrednictwem tej właśnie relacji! Kochani Wichurzanie, jestem z Was naprawdę dumna! Nie tylko ja, bo i zapewne Wasi rodzice cieszą się, że mają tak wspaniałe dzieci.

Za tydzień wybierają się w Beskid Śląski- na Stożek i Czantorię, by powędrować ze swoimi młodszymi najmłodszymi Wichurzanami i zdobyć kolejne punkty do Odznaki Głównego Szlaku Beskidzkiego. Niestety nie mogą zaprosić na tę wycieczkę, ponieważ jedzie ich już ponad 40.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie duchowe i pomoc w organizacji wyjazdu. Z turystycznym pozdrowieniem.

Joanna Rozmus-Cader

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Klub turystyczny Wichura

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Klub turystyczny Wichura" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.