pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 24 września 2013
  • wyświetleń: 2804

Nabór na zajęcia rytmiki

We wtorki w Pszczyńskim Centrum Kultury odbywać się będą cotygodniowe warsztaty rytmiki dla maluchów. Obecnie trwa nabór uczestników.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i mają nieocenione znaczenie w rozwoju maluchów. Zajęcia prowadzi dyplomowany nauczyciel rytmiki - Barbara Garus. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z dotychczasowych warsztatów prowadzonych przez instruktorkę oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące zajęć.

Zajęcia rytmiki w PCKulu · fot. Bartek Wyrobek


Dlaczego muzyka jest tak ważna w rozwoju dziecka?
Muzyka zaspokaja potrzebę przeżyć estetycznych. Oprócz działania relaksującego pobudza do aktywności władze umysłowe i uczucia oraz zmniejsza napięcie i lęk.Ważne jest, by dziecko miało styczność z tego rodzajem bodźców od najmłodszych lat. Muzyczna stymulacja rozwoju dziecka przynosi największe efekty do siódmego roku życia. Poprzedza naukę szkolną poprzez trening i łączenie funkcji prawej i lewej półkuli mózgu.

Co to jest rytmika?
Jest to metoda wychowania muzycznego stworzona przez E.Jaques-Dalcroze`a. Istotą zajęć jest odtwarzanie przebiegu muzycznego za pomocą ruchów ciała, ale jest to również taniec, śpiew, gra na instrumentach,improwizacja ruchowa oraz instrumentalna.

Jak wyglądają zajęcia rytmiczne i taneczne?
Specjalnie skonstruowane zajęcia rytmiczne zawierają w sobie różny dobór ćwiczeń z elementami wyrabiania sprawności fizycznej, uwrażliwienia na zmiany zachodzące w muzyce, oswajania z zagadnieniami muzycznymi, ilustracjami ruchowymi do piosenek, elementami tańca towarzyskiego, tańca grupowego oraz relaksacją przy muzyce i muzykoterapią. Ćwiczenia odbywają się z akompaniamentem pianina, a dziecko ma okazję obcować z "żywą" muzyką graną i improwizowaną w czasie zajęć.

Czy rytmika to tylko sposób na umuzykalnienie dziecka?
Zajęcia nie tylko umuzykalniają, ale również kształcą: pamięć, wyobraźnię, uwagę i koncentrację, koordynację ruchową, koordynację słuchowo-ruchową, prawidłową postawę, szybkość reakcji, podzielność uwagi, wzmacniają pewność siebie itd.

Celem zajęć rytmiki jest stymulowanie powyższych umiejętności, by dziecko w okresie szkolnym wykorzystywało je i swobodniej radziło sobie m.in. z matematyką , nauką czytania, językiem obcym, nazywaniem i wyrażaniem swoich uczuć.

Czy dzieci lubią zajęcia rytmiczne?
Dzieci chętnie biorą udział w muzycznych zabawach. Jest to rozrywka, integracja z rówieśnikami, radość, a przez zabawę można się najwięcej nauczyć.

Dodatkowo stymulacja muzyczna do siódmego roku życia pomaga później - w okresie szkolnym - lepiej radzić sobie z nauką języka obcego, matematyki, nauką czytania i pisania, nazywania i wyrażania uczuć.

Barbara Garus

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.