pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 28 marca 2013
  • wyświetleń: 4538

Familiada w Przedszkolu nr 21

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj

W Przedszkolu nr 21 w Pszczynie odbyła się regionalna familiada pod nazwą "Dzióbka dej".

---

Aby utożsamić się ze swoim regionem, poznawać go i szanować jego dziedzictwo kulturowe należy już małym dzieciom za pomocą edukacji regionalnej dostarczać wiedzy o historii i tradycjach regionu, w którym żyją. Pszczyna - moje miasto to temat przewodni edukacji regionalnej w tym roku szkolnym. Staramy się w procesie edukacji pielęgnować obrzędowość lokalną, rozbudzać zaciekawienie zwyczajami i tradycjami rodzinnymi, lokalnymi, tworzymy okazje do poznawania elementów gwary śląskiej.

Regionalna familiada w Przedszkolu nr 21 - 19.03.2013 · fot. PP nr 21 w Pszczynie


Dzieci podczas wielu zajęć miały okazje poznania tekstów wierszy, piosenek, przysłów, wyliczanek w gwarze śląskiej. Kształtowanie emocjonalnego stosunku do języka jako wartości narodowej, poszanowanie języka gwarowego to ważne cele, jakie staramy się osiągać poprzez edukację regionalną. Podczas wielu zajęć dzieci poznały symbole naszego miasta, wiedzą jak wygląda flaga Pszczyny, godło. Pragniemy zainteresować nie tylko dzieci, ale i dorosłych mieszkańców Pszczyny życiem codziennym w minionych latach - jak żyli, jak się ubierali. Uświadamiamy, że rzeczy już nieużywane wychodzące z mody stanowią wartość historyczną i są świadectwem życia.

W dniu 19 marca odbył się w naszym przedszkolu konkurs wiedzy o Pszczynie. Konkurs miał charakter FAMILIADY. Była to fantastyczna okazja do wielopokoleniowego spotkania. Bowiem do udziału w familiadzie zaprosiliśmy różnych członków rodziny. Były dzieci, rodzice, ciocie, babcie, dziadkowie. W konkursie uczestniczyły dzieci z grup starszych - 5-6-latki wraz z przybyłymi gośćmi. Rywalizowały ze sobą trzy grupy, których reprezentanci stanowili drużyny.

Celem konkursu było podsumowanie i utrwalenie wiadomości dotyczących naszego miasta i regionu. Pytania dotyczyły znajomości historycznych i zabytkowych miejsc w Pszczynie. Całej imprezie towarzyszyła przede wszystkim fantastyczna zabawa. Ogromne emocje towarzyszyły wszystkim konkurencjom. Dobrą zabawą dla dzieci była rywalizacja w konkursie na znalezienie jak największej ilości widokówek z Pszczyny spośród innych miast Polski i świata. Dużo radości i zabawy sprawił wszystkim słownik wyrażeń gwarowych, gdzie zadaniem poszczególnych grup było w postaci rysunkowej przedstawić znaczenie śląskich słów.

Rodzice i dziadkowie z pomocą dzieci mieli okazję wykazać się wiedzą, spostrzegawczością w rozwiązywaniu krzyżówek, układaniu puzzli, czy opisie ludowego stroju pszczyńskiego. Rywalizacja była zacięta. Piski, brawa, skandowanie poszczególnych grup wspierających swoich zawodników towarzyszyły wszystkim zadaniom. Ogromną ciekawostkę stanowiło uczestnictwo w familiadzie mamy Wiktorii z grupy V, która wraz z córką zaprezentowały oryginalny strój pszczyński sprzed 100 lat.

Podczas familiady była okazja nie tylko do podzielenia się wiedzą na temat Pszczyny i Śląska, ale przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności taneczno- wokalne. Konkurencje przeplatane były piosenkami, tańcami, wierszami, wyliczankami i przyśpiewkami w gwarze śląskiej.

Dzieci z grup III i IV godały wiersz "Murzinek", a dzieci z grupy V wiersz "Hilary". Gromkie brawa i po jednym punkcie dodatkowym otrzymały grupy, z których babcia i mama zaprezentowały wice, przyśpiewki i piosenki śląskie. Zaś popisowe wykonanie "Dzióbka dej" przez wszystkie dzieci, zachwyciło zebranych. Było to też zachętą do wspólnego śpiewu najbardziej znanych i popularnych śląskich piosenek, "Karolinki" czy "Szła dzieweczka". Dzieci wspólnie też zatańczyły.

Podsumowaniem familiady było podliczenie punktów i przyznanie poszczególnych miejsc z nagrodami.Za udział w zabawie rodzice i dziadkowie otrzymali dyplomy, a każda grupa nagrody w postaci książek.

Familiada dostarczyła wszystkim uczestnikom nie tylko dobrej zabawy i wesołej rywalizacji, ale uporządkowała i utrwaliła dzieciom wiadomości dotyczące ich Małej Ojczyzny.

PP nr 21 w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj