pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 29 listopada 2012
  • wyświetleń: 3188

Fotograf z Brzeźc na I miejscu

Jacek Cisło został laureatem polskiej edycji światowego konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments 2012 organizowanego przez fundację Wikimedia Commons.

Jacek Cisło
Nagrodzona fotografia · fot. Jacek Cisło


Wyróżniona praca przedstawiająca park zamkowy w Pszczynie pokonała ponad 51 tys. fotografii nadesłanych na konkurs przez ok. 700 uczestników z Polski. Łącznie w Polsce nagrodzono 10 fotografii różnych autorów przedstawiających zabytki nieruchome, wpisane do rejestru zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Autor wyróżnionej fotografii powiedział w Radiu Katowice, że zgłaszał zdjęcie do konkursu, aby kompleks parkowo-zamkowy w Pszczynie zainteresował jeszcze większe grono ludzi z całego świata.

Jego zdjęcie razem z pozostałymi nagrodzonymi pracami bierze udział w drugim etapie konkursu Wiki Loves Monuments - tym razem o zasięgu globalnym w którym uczestniczy 36 państw. Laureat edycji światowej poleci do Hongkongu.

Jednym z jurorów oceniających nadesłane prace był Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący rady artystycznej i wiceprezes Związku Polskich Artystów Fotografików.

Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego razem z patronem honorowym konkursu Narodowym Instytutem Dziedzictwa przyznało Jackowi Cisło I miejsce wśród wszystkich zdjęć nadesłanych ze Śląska. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w kinoteatrze Rialto w Katowicach i była połączona z dorocznymi nagrodami Marszałka "Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków".

Konkurs został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii "Największy konkurs fotograficzny". W tym roku na konkurs nadesłano łącznie ponad 361 tysięcy zdjęć, z czego tylko w Polsce 51.201 zdjęć. Wszystkie zdjęcia wzbogacą zasoby Wikipedii.

Międzynarodowe przedsięwzięcie Wiki Loves Monuments ma na celu sfotografowanie obiektów zarejestrowanych, jako zabytki, w krajach ? uczestnikach projektu, a następnie umieszczenie tych zdjęć w Wikipedii na wolnej licencji. Udział w międzynarodowym projekcie, jakim jest Wiki Loves Monuments to również skuteczna promocja naszych rodzimych zabytków na świecie.

Niedawno ogłoszono również laureatów konkursu fotograficznego "Wieś województwa śląskiego okiem obiektywu", organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Laureatem I miejsca został... Jacek Cisło. Konkursową fotografię wykonał w miejscowości Studzionka.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.