pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 12 lipca 2012
  • 18 lipca 2012
  • wyświetleń: 7046

PFC: Gooral i Adre'n'Alin - zdjęcia

W sobotę 14 lipca w Pszczynie odbyły się koncerty towarzyszące IV Pszczyńskiemu Festiwalowi Ceramiki. Koncerty były skierowane do wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem fanów szeroko rozumianej muzyki elektronicznej oraz osób szukające nowych brzmień. Jak się okazało, tych nie brakuje - na rynku pojawiło się mnóstwo ludzi.

W tym roku, na scenie pojawiły się dwa ciekawe projekty muzyczne. Jako pierwsze wystąpiło poznańskie Adre'n'Alin, a o 21.00 zagrał prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną - Gooral. Takich dźwięków w Pszczynie jeszcze nie było!

Następnie impreza przeniosła się do Bugsy's Jazz Club, gdzie odbył się pokaz filmów niemych, w tym "Berlin: Symfonia wielkiego miasta" z 1927 roku.

4. Pszczyński Festiwal Ceramiki: koncerty - 14.07.2012 · fot. Jagoda Gorol, Andrzej Grynpeter, Zbigniew Żupa


---

Gooral to producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną. W połowie lat 90 zakochał się szeroko rozumianej w tamtych czasach muzyce technicznej i elektronicznej. Z Maćkiem Szymonowiczem założył i tworzył projekt Psio Crew wydając album "Szumi Jawor Soundsystem" i grając setki koncertów.W 2008 roku opuścił Psio Crew rozpoczynając wędrówkę muzyczną. Gooral zaczynał od występow solo, obecnie w zależności od składu występują z nim: Anna Wiosna Rogowska (wokal), Maciej Kamer Szymonowicz (wokal góralski, piszczałka), Michał Kopa Kopaniszyn (vizual art) oraz Jan Mędrala (kontrtenor). Mieszanka ta daje wybuchowe połączenie ludzi z różnych kultur i różnych miejsc, co w szczególności można zauważyć na koncertach, począwszy od występów w małych wioskach takich jak Gostynin a kończąc na festiwalach takich jak Sziget, Opener.

Pod koniec kwietnia 2011r. ukazała się debiutancka płyta Goorala pt "Ethno Elektro" wydana nakłdem SP Records. Gooral ma w dorobku m.in Machinera za najlepszy debiut, nominacje do Fryderyków i wygraną na Radio Waves Festiwal (wraz z Janem Mędralą).

Adre'n'Alin - Igor Szulc - wokalista, pianista oraz autor muzyki i tekstów. Człowiek z fortepianem, który między klawisze wplata dodatkowo mniej lub bardziej dyskretne nuty elektronicznej dekadencji. Adre'n'Alin to klasyka vs. elektronika, kosmos vs. atom, adrenalina vs. spokój, brud vs. pełen szlif. Męski Adre spotyka kobiecą Alin. Łączą się.Początek muzycznej podróży Igora to rok 2007 i electroclashowy Thing na kompilacji Requiem Records Sleep Well v.3. Jednak dopiero w 2009 pojawia się Adre'n'Alin, jakiego znamy pod obecną postacią - poszukujący, eksperymentujący i bawiący się brzmieniami. Album Cargo wydany własnym sumptem pełen jest niebanalnych melodii, oryginalnego głosu i instrumentarium oraz elektronicznych wędrówek, co pozwoliło artyście zdobyć nowych fanów zarówno nad Wisłą, jak i poza granicami kraju.

Zaraz po tym pojawiają się pierwsze propozycje koncertowe - do składu live dochodzą trio smyczkowe i bas. W takim składzie A'n'a występuje w najlepszych salach koncertowych obok m.in. Bonobo, Port Royal, Baaba Kulka, Much, Julii Marcell oraz na festiwalach Heineken Open’er, Before Tauron Nowa Muzyka, All For Planet, Artenalia czy We Have Sound.

2010 to rok EPki The Postman, na której Igor konsekwentnie udowadnia, że mariażowi fortepianu z elektroniką jeszcze przez długi czas nie grozi rozwód. Z niej pochodzą m.in. utwory Prey czy You Are The Best. W roku 2011 na światło dzienne wychodzi Monster Tonight, EPka, z której tytułowy utwór pojawia się na kompilacji Pink Kong Strong 1 polskiego labelu Pink Kong Records. W ślad za Monsterem pojawia się Helios EP, przygotowująca słuchaczy na to, co ma pojawić się już niebawem: drugi longplay opowiadający tym razem o sile elektryczności na ziemi i w kosmosie.

Materiał, nad którym obecnie pracuje Igor ma być bardziej surowy od poprzedniego Cargo, jednakże wciąż w typowej dla niego atmosferze elektronicznej poezji. Tym razem do współpracy zaproszeni zostali flecistka, harfistka i trębacz. Wersje koncertowe utworów znanych z poprzednich wydawnictw zyskają nowy kształt, zaś całość przedsięwzięcia będzie opierać się o nowe i nigdzie nie publikowane utwory.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.