pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 20 listopada 2011
  • wyświetleń: 1869

Spotkanie autorskie z Niemirskim

W czwartek 17 listopada, w sali Domu Kultury w Woli, odbyło się spotkanie z autorem książek detektywistycznych i przygodowych dla młodzieży - Arkadiuszem Niemirskim.

arkadiusz niemirski


arkadiusz niemirski spotkanie


Pisarz opowiadał uczestnikom spotkania o swojej młodości, muzyce, studiach i pracy kabareciarza. Słuchacze mogli podziwiać satyryczne umiejętności gościa, który swój występ zakończył informacjami z kraju i zagranicy, wiadomościami sportowymi i prognozą pogody.

Zasadniczą część spotkania autor poświęcił swojej największej pasji, dla której porzucił karierę naukową - detektywom w książce i na ekranie. Przedstawił krótką historię kryminału, omawiając najsłynniejsze postacie detektywów począwszy od Sherlocka Holmesa, przez Jane Marple, skończywszy na poruczniku Columbo. Autor zapoznał także uczniów z pisarzami, którzy tworzyli powieści kryminalne.

Opowiedział o kultowej postaci stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego - Panu Samochodziku, który podobnie jak Robert Langdon - bohater powieści Dana Browna, rozwiązuje mroczne tajemnice. Niemirski zwrócił jednak uwagę, że autor Pana Samochodzika wymyślił swojego bohatera długo przed Brownem, bo w latach 60-tych XX wieku.

Sam Niemirski, zafascynowany postacią historyka sztuki poruszającego się po polskich drogach dziwnym wehikułem z silnikiem Ferrari, stworzył 16 tomów tej cieszącej się popularnością serii.

Szczególnie ciekawe były fragmenty dotyczące książek autora, w których za pomocą obrazów i muzyki zaprezentował ich treść. Bez zbędnych słów gimnazjaliści poznali kryminały Niemirskiego: "Testament bibliofila", "Pojedynek detektywów", "Klątwę Nipkowa", "Tajemnicę Fabritiusa", "Bożka templariuszy" oraz "Zbrodnię prawie doskonałą".

Arkadiusz Niemirski należy do pisarzy, którzy w latach 2003-2008 uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Z książką na walizkach", której celem była popularyzacja czytelnictwa. Spotkanie z nim było wypełnione nie tylko słowami, ale przede wszystkim obrazami i muzyką. Dlaczego? Ponieważ prezentacja multimedialna, będąca reklamą produktu, jakim jest książka, ma przekonać młodego czytelnika o wartości czytania w otaczającej nas zewsząd kulturze obrazkowej.

źródło: GBP w Miedźnej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.