Rozrywka

  • 21 września 2011
  • wyświetleń: 3897

Pasje uczniów PG 1 z Pszczyny

Coraz częściej słyszy się o tym, że młodzi ludzie są nieczuli na krzywdę innych osób. Zapatrzeni w siebie, dbają o własne problemy. Mają tyle rzeczy do zrobienia. W ogromie zajęć często nie mają nawet czasu pomyśleć o drugim człowieku, zrobić coś dla niego. Nie dotyczy to uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie.

gimnazjum n 1
Uczniowie podczas konkursowej gali w Warszawie


Biorą oni udział w różnych przedsięwzięciach i akcjach oraz udzielają się charytatywnie. Okazją do zaprezentowania swojego talentu oraz podzielenia się swoimi obserwacjami na temat życia i świata stał się ogólnopolski konkurs "Nie wykluczam" zorganizowany przez Przedstawicielstwo KE w Polsce.

Jego tematyka nawiązywała do Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Zadanie uczniów polegało nie tylko na podzieleniu się swoimi spostrzeżeniami na temat wykluczenia społecznego ze względu na wiek, niepełnosprawność i ubóstwo, ale również na przedstawieniu konkretnego pomysłu na projekty, które pozwoliłyby na skuteczną walkę z wykluczeniem w ich najbliższym otoczeniu. Spośród prawie 200 nadesłanych prac wyróżniono 9. Zespół z Gimnazjum nr 1 w składzie: Katarzyna Świerkot, Alicja Marciniak i Piotr Boroń zajął trzecie miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. "Grupa Mocno Narcystyczna" - bo taką nazwę przyjęli - pracowała nad projektem blisko 2 miesiące pod czujnym okiem opiekuna pani Agnieszki Kani.

Forma prac była zróżnicowana. Wśród zakwalifikowanych znalazły się prace w formie pisemnej ( wywiad, esej lub reportaż), prezentacje multimedialne, wideoreportaż oraz fotoreportaż. Nagrodzonych 9 prac miało różną formułę - od poradnika dla wolontariusza, poprzez komputerowo zrealizowaną opowieść o niepełnosprawnej dziewczynie, aż po bajkę z morałem. Zespół z PG1 przedstawił wideoreportaż prezentujący, przy wykorzystaniu najnowszych dostępnych aplikacji komputerowych, historię niepełnosprawnej dziewczyny, która wbrew przeciwnościom losu nie poddaje się (
.
3 grudnia 2010 roku w warszawskiej siedzibie Przedstawicielstwa KE w Polsce odbyła się uroczysta gala przyznania nagród zwycięzcom konkursu. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

Konkurs okazał się bardzo cenny. Wyzwolił w młodych ludziach aktywność na rzecz innych oraz pokazał, że poprzez kontakt z drugim człowiekiem oraz dostrzeżenie jego problemów można realizować w codziennym życiu hasła o niewykluczaniu. W Gimnazjum nr 1 hasła te realizowane są systematycznie. Na terenie naszej szkoły działa Szkolne Koło Caritas prowadzone przez katechetkę panią Dorotę Szklanny. Co roku uczniowie biorą udział w bardzo wielu przedsięwzięciach. Niektóre z nich powstają z ich inicjatywy, jak np. zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi. Nic tak nie uszczęśliwia drugiego człowieka, jak okazane mu wielkie serce.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie są wielcy przez to, że mają w sobie ogromne serce, którym dzielą się z innymi.
Okazywanie dobroci procentuje - wraca do ciebie ze zdwojoną siłą.
Przekonali się o tym wolontariusze podczas ubiegłorocznych akcji, a było ich wiele. Brali udział w ogólnoświatowym programie "Adopcja na odległość". Nasze gimnazjum już trzeci rok bierze udział w tym projekcie. Mamy pięciu podopiecznych w Kamerunie, którym finansujemy naukę, pomoce dydaktyczne oraz opiekę medyczną.
Dzień Papieski to akcja pomocy dzieciom i młodzieży zdolnej, która ze względów finansowych nie ma możliwości dalszego kształcenia się. Wolontariusze SKC prowadzili kwestę przy kościele.
Kolejnym zadaniem, jakie postawili przed sobą młodzi wolontariusze było zorganizowanie wspólnej zabawy z podopiecznymi Zespołu Szkół Specjalnych w Pszczynie. Wspólna zabawa andrzejkowa z dziećmi niepełnosprawnymi dała uczniom wiele radości oraz wpłynęła na ich postawę wobec ludzkiej niepełnosprawności. Wzbudziła w nich poczucie konieczności integracji społecznej z niepełnosprawnymi rówieśnikami.
Wolontariusze przeprowadzili kilka kwest, m.in. kwestę na rzecz poszkodowanych w Japonii oraz pomocy misyjnej kościołowi na Wschodzie. Zaangażowali się również w lokalne przedsięwzięcia - wzięli udział w Słonecznym Tygodniu, podczas którego zorganizowali zabawy sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z powiatu pszczyńskiego oraz przeprowadzili zbiórkę materiałów plastycznych na rzecz rozwoju manualnego dzieci z Zespołem Downa.
Dużym przedsięwzięciem była ogólnopolska akcja "Szlachetna paczka", która w PG1 ruszyła z inicjatywy pani Agnieszki Kani. Dzięki młodym wolontariuszom aż 90 rodzin z powiatu pszczyńskiego otrzymało świąteczne prezenty.
Są już plany na ten rok szkolny. Większość działań będzie kontynuowana przez uczniów. SKC ma nowy pomysł na współpracę ze Szkołą Specjalną. Planowany jest również koncert charytatywny.

L.Grygier

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie" podaj