pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 8 lipca 2011
  • wyświetleń: 3055

Biesiada z Folkowianami

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "OMBR Pszczyna" podaj

Zasiedliśmy wszyscy razem, by po śląsku uczcić 15 lecie istnienia naszego Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Pszczynie i Woli. Przy kołaczu, chlebie z smalcem i ogórkami małosolnymi. W gronie ludzi, którzy kochają Śląsk, tradycje i zgodzili się pobiesiadować razem z nami.

21 czerwca w śląskich strojach wyruszyliśmy w stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Woli, gdzie o godzinie 17:00 miała zacząć się nasza "Biesiada z Folkowianami". Z każdą minutą zaproszonych Gości przybywało. A wszyscy kolorowi, strojni. I zaczęło się. Wicedyrektor Ośrodka, Pan Jarosław Folek, powitał zaproszonych Gości i powiedział oficjalne start.

Jako pierwsi na scenę weszli Entuzjaści - czyli zespół działający na Warsztatach Terapii Zajęciowej naszego Ośrodka. Na śląskie święto przygotowali inscenizację pt: "Romeo i Julia po Śląsku". Wszyscy zostali rozbawieni do łez oglądając intrygę miłosną Romeo i Julii, wywołaną odwieczną zwadą, pomiędzy zwaśnionymi rodzinami Ciapulytów i Motyków.

Po inscenizacji zaśpiewał Zespół Pieśni i Tańca Wolanie z Panią Teresą Okoń na czele, przy akompaniamencie Pana Zygmunta Pyrka, który po występach, uświetnił naszą imprezę śpiewem, grą, słowem a przede wszystkim rozradowanym sercem, które udzieliło się każdemu.

Następnie mogliśmy wysłuchać monologu po Śląsku w wykonaniu Pani Teresy Urbańczyk z Jankowic - półfinalistki konkursu: "Po naszymu, czyli po Śląsku". Z łzami w oczach słuchaliśmy opowieści o niepełnosprawnym dziecku - temat bardzo bliski organizatorom tejże Biesiady. A wykonanie tak autentyczne, że tym bardziej serca drżały z emocji.

Później trzeba było znów rozweselić biesiadników. Doskonale poradził sobie z tym Zespół Śpiewaczy Górzanie, któremu przewodniczy Pan Paweł Libera. Akompaniował im na akordeonie Pan Władysław Wróblewski. Nogi wszystkim w rytm chodziły.
I na końcu wystąpili, organizatorzy - czyli zespół integracyjno - folklorystyczny Folkowianie działający w Środowiskowych Domach Samopomocy w Pszczynie i Woli, będących placówkami Ośrodka Matka Boża Różańcowa. Nam śpiewało się przednio, a jak nas się słuchało? Myślimy, że dobrze, bo uśmiechy na twarzach były a i wszyscy Goście w rytm się bujali.

Biesiada z Folkowianami · fot. Bernadeta Jonkisz


Biesiada udana, dawno już za nami. Ale nie było by jej gdyby nie cała rzesza przychylnych nam ludzi.

Najpierw podziękujemy wszystkim Gościom, którzy bawiąc się, nas też zabawili. I tak dziękujemy Zespołowi Pieśni i Tańca Wolanie, Zespołowi Śpiewaczemu Górzanie, Pani Teresie Urbańczyk oraz zespołowi Entuzjaści - za wszelką przychylność skierowaną w stronę zespołu Folkowianie, za występ i uświetnienie naszej Biesiady.
Dziękujemy również właścicielom piekarni z Ćwiklic i z Miedźnej za pyszne kołacze śląskie, których smak do dziś czujemy.

Szczere ukłony kierujemy w stronę Pani Joanny Stawowej, Dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury za wszelką przychylność i stałą pomoc.

Bernadeta Jonkisz / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

OMBR Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "OMBR Pszczyna" podaj