pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 17 czerwca 2011
  • 12 lipca 2011
  • wyświetleń: 14710

Wideo: Glinoludy w Pszczynie

Nowością tegorocznego Festiwalu Ceramiki była parada Glinoludów. Przyjechały one do Pszczyny z Bolesławca. Glinoludem mógł też zostać każdy, kto ubrał się na biało i przyszedł w niedzielę 10 lipca na pszczyński rynek.

Glinoludy przywiozły ze sobą glinę, którą wymalowały wszystkich chętnych. Parada przeszła przez rynek w stronę parku, gdzie odbyła się plenerowa sesja zdjęciowa. Spośród uczestników parady wybrano króla i królową.

Film - Glinoludy w PszczynieGlinoludy to symboliczne postacie wykreowane przez jednego z mieszkańców Bolesławca - artystę mima Bogdana Nowaka, wieloletniego asystenta samego Mistrza - Marcela Marceaux.

Glinoludy będąc archetypem rodzaju ludzkiego - mitycznym nawiązaniem do pradawnych obrzędów wszystkich niemal kultur planety, w których akty malowania się błotem, gliną czy substancjami roślinnymi - uświęcały ważne chwile w życiu tych społeczności.

Galeria - Glinoludy w Pszczynie

Glinoludy w Pszczynie · fot. pless.pl


Glinolud i jego liczni pobratymcy - w podobny sposób poprzez wspólne, niemal rytualne spektakle malowania ciał gliną i ekspresję prezentacji - tworzą identyczną wspólnotę niczym praprzodkowie, a także prezentują swą więź z rodzinnym miastem i jego tradycją.

Więcej informacji o Glinoludach: viasudetica.pl/gliniada.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.