pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 15 kwietnia 2011
  • wyświetleń: 1911

Z Andersenem w Goczałkowicach

"Czy widziałeś kiedyś taką prawdziwą starą szafę, sczerniałą ze starości, ozdobioną rzeźbami i girlandami?" Taką szafę można czasami spotkać na zapomnianym strychu, albo w pokoju odziedziczonym po prababci. Jest to mebel zagadkowy, kryjący w swym wnętrzu przedziwne cuda. Mieszkają w nim tajemnicze przedmioty, które żyją sennym życiem i snują baśniowe opowieści.

Jednakże, nie wszyscy z jej mieszkańców, to zawsze istoty przyjazne i dobre. Czasem zdarza się, że jedna z nich wzbudza lęk i trwogę, zwłaszcza wśród tych, którzy tak naprawdę nigdy jej nie widzieli, ale bardzo wiele o niej słyszeli. Ten kto nie wierzy, powinien był odwiedzić w piątkowy wieczór, 8 kwietnia siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury i wysłuchać barwnej opowieści o "Pastereczce i Kominiarczyku", którzy z obawy przed nieznanym im "koźlonogim" z wielkiej szafy wyruszyli w pełną przygód i niebezpieczeństw wyprawę w daleki świat.

Wieczór z Andersenem w Goczałkowicach · fot. GBP Goczałkowice-Zdrój


Tą piękną opowieść o odwadze i miłości, 40 zaciekawionych dzieci obejrzało w ramach goczałkowickiego "wieczoru z Andersenem", który nawiązywał do Międzynarodowego Dnia Książki i urodzin jednego z najpopularniejszych na świecie autorów bajek dla dzieci. Z tej to okazji, od lat organizowane są przez biblioteki z różnych zakątków świata  tzw. "noce z Andersenem - całonocne zabawy edukacyjne, rozwijające w dzieciach pasję i zainteresowania czytelnicze.

W naszym wydaniu, wspólnie spędzony czas ograniczono, z całej nocy do kilku wieczornych godzin, które okazały się być cudowną i niezapomnianą przygodą. Najmłodsi, którzy skorzystali z zaproszenia GBP i GOK pomiędzy godz. 19.00,a 22.00 uczestniczyli w niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciu.

Oprócz przedstawienia teatralnego, obrazującego jedną z urokliwych opowieści Hansa Christiana Andersena wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość wziąć udział w zabawie koordynowanej przez aktorów baśniowej inscenizacji. Wraz z zakończeniem  wesołych harców i psot na dzielnych, małych odkrywców czekała kolacja, po której przyszedł czas na kontynuowanie dalszych, przewidzianych atrakcji. Kolejne zadanie, jakie przygotowano dla dzieci wymagało od nich odrobiny twórczej inwencji i zręczności.

Z przygotowanych przez organizatorów spotkania papierowych elementów maluchy musiały, przy pomocy opiekunów własnoręcznie wykonać piękne nakrycia głowy - na wzór tych, jakie nosiły bajkowe postacie. I tak, chłopcy pracowali nad wykonaniem cylindrów kominiarczyka, a dziewczynki wianków pastereczki, dzięki czemu choć przez chwilę mogli się poczuć jak prawdziwi bohaterowie opowiedzianej historii. Formą nagrody za cierpliwość i prawidłowo wykonaną prace był słodki poczęstunek oraz książka z baśnią autorstwa Andersena, upamiętniająca udział w tej niezwykłej imprezie.

Na zakończenie spotkania, wszystkie dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały historii o przygodach "Brzydkiego Kaczątka". Opowiedziane w niej trudne losy tytułowej postaci udowadniają, że wszystkie baśnie skreślone ręką wielkiego duńskiego bajkopisarza to opowieści zawierające głęboki sens humanitarny, mające nieśmiertelną i uniwersalną wartość. Zaczarowany świat kwiatów i zwierząt, wróżek, dobrych i złych istot ukazuje codzienne, ludzkie problemy i charaktery. O ich ponadczasowej potędze świadczy fakt, że do dnia dzisiejszego zostały przetłumaczone na ponad 80 języków i wciąż są chętnie czytane przez kolejne pokolenia. Ich wartość jest niezaprzeczalna, dlatego warto pielęgnować podobne inicjatywy, zaszczepiające wśród najmłodszych miłość do literatury.

źródło: GBP Goczałkowice-Zdrój

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.