pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 3 kwietnia 2011
  • 3 maja 2011
  • wyświetleń: 7216

Weekend majowy z Diablakiem

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj

W dniach 30 kwietnia - 1 maja odbyła się kolejna wycieczka Uczniowskiego Klubu Sportowo - Turystycznego DIABLAK, realizującego cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracującego z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej.

weekend majowy z diablakiem
Weekend majowy z Diablakiem


weekend majowy z diablakiem, diablak
Weekend majowy z Diablakiem


Weekend majowy z Diablakiem
Weekend majowy z Diablakiem


Tym razem udaliśmy się pociągiem do Rajczy z zamiarem zrealizowania następującej trasy: Rajcza - Rycerka - Hutyrów (744 m n.p.m.) - Młada Hora (873 m n.p.m.) - Jaworzynka (1117 m n.p.m.) - Rycerzowa Mała (1207 m n.p.m.) - Rycerzowa Wielka (1226 m n.p.m.) - Majcherowa (1105 m n.p.m.) - Przełęcz Przegibek (1000 m n.p.m.) - Bendoszka Wielka (1144 m n.p.m.) - Praszywka Wielka (1043 m n.p.m.) - Rycerka Dolna - Łysica (704 m n.p.m.) - Sól.

Trasa średnio długa, ale przyjemna, dwudniowa, około 31 km, więc było co chodzić:). Pierwszy dzień to około 18 km bardzo spokojnego marszu z Rajczy na bardzo malowniczo położone schronisko na Przełęczy Przegibek.

Po 6 godzinach wędrówki, wypiciu smacznej czekolady na gorąco w schronisku pod Rycerzową, przyszedł czas na zakwaterowanie, obiadokolację i wieczór spędzony przy ognisku z pieczeniem kiełbasek i integracją grupy.

Dzień drugi, deszczowy, nie zakłócił planów. Dzięki dobremu przygotowaniu grupy można było spokojnie przejść zaplanowaną trasę trochę w deszczu, trochę w błotku, a na koniec dnia w okolicach Bielska - Białej nieśmiało zza chmur zaczęło wyglądać słońce.

W czasie wycieczki młodzież miała możliwość zapoznania się z walorami Beskidów, poznania zasad bezpiecznego poruszania się w terenie górzystym, praktycznego korzystania z mapy.

Uczestnicy poznali również zasoby przyrodnicze, skład gatunkowy lasów, sposoby ochrony środowiska Beskidów, a także czynniki powodujące degradację środowiska naturalnego.

Pan Wojciech Stankiewicz przedstawił budowę geologiczną i etapy formowania się gór. Uczestnikom przedstawiono również najbardziej charakterystyczne punkty topograficzne terenu "Worka Raczańskiego", a także omówiono podział Beskidów oraz ich najważniejsze cechy. Nie zapomniano również o historii rozwoju turystyki na tych terenach.

Jak zawsze wszystkim dopisał bardzo dobry humor, pomimo nie rozpieszczającej pogody. Uczestnicy wracali zmęczeni, ale zadowoleni zarówno z trasy, z atmosfery panującej podczas wycieczki, jak i z nowo zawartych znajomości.

Weekend majowy z Diablakiem · fot. Agnieszka Szczypka Wojciech i Kinga Arendarczyk


Korzystając z okazji zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w rajdzie rowerowym, który odbędzie się 14 maja, organizowany przez PTTK Oddział Ziemi Pszczyńskiej. Szczegóły znajdują się na stronie Klubu. Jak co roku chcemy przygotować przynajmniej jedną grupę - czekamy na chętnych, którzy chcą aktywnie i miło spędzić wolny czas.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Agnieszka i Artur Wojciechowie / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Diablak

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj