pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 1 kwietnia 2011
  • wyświetleń: 10164

Cenne znalezisko w zamku

Prima aprilis:

Prowadzone od kilku miesięcy prace konserwatorskie w Buduarze i Łazience, które wchodzą w skład prywatnego apartamentu księżnej Daisy, doprowadziły do niezwykłego odkrycia.

Buduar księżnej Daisy, zamek, muzeum
fot. Piotr Kłosek


Po zdjęciu fragmentu boazerii na ścianie zachodniej Buduaru konserwatorzy znaleźli w ścianie bogato zdobioną srebrną szkatułę, w której ukryto biżuterię księżnej oraz kilka pamiątkowych nieznanych fotografii jej synów, rodziców i męża.

Wśród klejnotów znajduje się sławy sześciometrowy naszyjnik z pereł, sześć niezwykłej urody pierścieni z ogromnymi szafirami, szmaragdami i brylantami oraz rodzinny klejnot Hochbergów - korona ze wspaniałym diamentem otoczonym perłami - ślubny dar od teścia, Hansa Heinricha XI.

Po opracowaniu i koniecznych zabiegach konserwatorskich cenne znalezisko zostanie włączone w zbiory Muzeum i zaprezentowane w ramach wystawy "Księżna Daisy von Pless: Szczęśliwe lata", której otwarcie planuje się 12 maja w ramach obchodów 65. rocznicy powstania Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.