pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 22 lutego 2011
  • wyświetleń: 3171

Spacer po Beskidzie z Diablakiem

20 lutego odbyła się kolejna w tym roku szkolnym wycieczka Uczniowskiego Klubu Sportowo - Turystycznego "Diablak" powstałego z przekształcenia Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego "Diablak". Klub współdziała z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Tym razem uczestnicy pospacerowali po Beskidzie Śląskim w warunkach zimowych.

Spacer po Beskidzie z Diablakiem · fot. Agnieszka i Artur Wojciechowie


Trasa wycieczki wiodła przez następujące punkty: Olszówka Górna - Polana Dębowiec - Cyberniok (731m n.p.m.) - Przełęcz Dylówki (720m n.p.m.) - Szyndzielnia (1028m n.p.m.) - Klimczok (1117m n.p.m.) - Szyndzielnia - Przełęcz Kołowrót (798m n.p.m.) - Kozia Góra (686m n.p.m.) - Olszówka Dolna.

Trasa wycieczki należała do tras krótkich, spacerowych i faktycznie, mimo warunków zimowych, zajęła około 5 godzin marszu. Jak zwykle nie liczyło się tylko przejście wyznaczonej trasy, ale również poszerzenie wzajemnych relacji w grupie rówieśniczej młodzieży z różnych szkół. W trakcie trwania wycieczki uczestnicy zapoznali się z warunkami turystycznymi panującymi podczas lekkiej zimy a także historią obiektów znajdujących się na trasie oraz historią Bielska - Białej. Uczestnicy doświadczyli, że zimą można znaleźć coś czego wiosną, latem czy jesienią (nie wiedząc o tym) nie widać - przypadkowo 15 m od szlaku udało się wypatrzeć płytę upamiętniającą podróż, jaką odbył w te strony książęcy urzędnik Andreas Steckla w roku 1890 (GPS: N 49º46.462"; E 018º59.962").

Podczas odpoczynku w schronisku na Szyndzielni członkowie UKST "Diablak" złożyli życzenia urodzinowe jednemu z kolegów oraz zostały wręczone Certyfikaty potwierdzające odbycie i zaliczenie szkolenia GOPR "W Górach Bezpiecznie". Następnie cała grupa weszła na Klimczok - niewysoki, ale ważny i słynny w Beskidzie szczyt i dalej pospacerowała do kolejnego schroniska na Koziej Górze. Po odpoczynku w "Stefance", schodząc już z gór, zatrzymaliśmy się kilka chwil na Bielskich Błoniach przy Stole Ołtarzowym "Jan" - miejscu tajnych nabożeństw Ewangelickich z lat 1654 - 1700. Dalej "Cygańskim Lasem" udaliśmy się do Olszówki Dolnej, gdzie czekał już na nas autobus. Oczywiście najważniejszym elementem było nie tylko zdobycie informacji, ale wspólna wędrówka i obcowanie z przyrodą oraz jej walorami. Jak zwykle wszystkim dopisał bardzo dobry humor, a i pogoda, jak na warunki zimowe, była sprzyjająca.

Więcej informacji na temat działalności UKST znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl target=_blank class=dodaj>www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl. Zapraszamy młodzież do udziału w wycieczkach Klubu, najbliższy wyjazd odbędzie się w marcu - szczegóły wkrótce.

Agnieszka i Artur Wojciechowie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.