pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 1 lutego 2011
  • wyświetleń: 3223

Ferie w bibliotece - zdjęcia

Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy w czasie ferii zimowych.

Pierwsze zajęcia pokrzyżowała odwilż, która roztopiła niemal cały śnieg. Dzieci nie zbudowały wioski eskimoskiej, ale i tak bawiły się świetnie. Po krótkiej rozmowie na temat zwyczajów, potraw i ciekawostek z życia Eskimosów przystąpiły do pracy. Bawełniane płachty zaludniły foki, niedźwiedzie. I wszystko było by dobrze, gdyby wioski eskimoskiej nie terroryzowała mafia pingwinów (!) przybyłych z półkuli południowej.

Ferie w bibliotece - zdjęcia · fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie


18 stycznia biblioteka zamieniła się w laboratorium. Dzieci dowiedziały się, dlaczego jajko w słodkiej wodzie tonie, a w słonej już nie, co to jest napięcie powierzchniowe i dlaczego odpowiednio ułożona na wodzie igła nie tonie, jak odróżnić jajko ugotowane od surowego (bez rozbijania skorupki!), a także jak samemu przeprowadzić chromatografię.

W eksperymentach wykorzystano produkty, które znaleźć można w każdej kuchni – drożdże, proszek do pieczenia, sok z cytryny, ocet, soda oczyszczona. Dzięki tym składnikom udało się nadmuchać balon i wywołać wybuch wulkanu. W bibliotece pojawiła się także tęcza i tornado, które zmieściło się w szklance.

Kolejne zajęcia były okazją do przygotowania się na nadchodzące Święto Zakochanych. Dzieci pracowały bardzo ciężko, aby skrawki materiału, koraliki, wstążki przemienić w serduszka-broszki, serduszka-naszyjniki. Efekty ich prac na pewno ucieszą mamusie, tatusiów i dziadków.

Ostatnie zajęcia przyciągnęły najwięcej uczestników. Mówi się co prawda, że „gdzie kucharek 6, tam nie ma co jeść” (a co dopiero gdy kucharek i kucharzy jest 24!), ale efekty kulinarnych zabaw okazały się pyszne. Kruche obwarzanki, drożdżowe bułeczki, całuski pani Darling czy ciasteczka Kuby i Buby smakowały nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom.

Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.