pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 5 lipca 2010
  • wyświetleń: 2479

Wieczorny spektakl na Bankowej

Scena/teatr/rowerownia zaprasza na spektakl Jordan, który odbędzie się 9 lipca, o godz. 21.00, przy ulicy Bankowej w Pszczynie. Będzie do widowisko w ramach II Pszczyńskiego Weekendu Teatralnego.

Wieczorny spektakl na Bankowej


Tegoroczna propozycja jest dość odważną adaptacją tekstu Moiry Buffini i Anny Raynolds. Po klasycznej realizacji, zgodnie z tekstem oryginału (premiera czerwiec 2007), tym razem grupa scena/teatr/rowerownia proponuje rozmowę tytułowego Jordana z jego matką, główną bohaterką monodramu.

Jordan to wstrząsająca opowieść osadzona w realiach prawdziwej historii. Monodram stanowi wiwisekcję duszy dzieciobójczyni, ubraną w formę spowiedzi, lamentu, jęku rozpaczy. Pytajmy więc o innego, o miłość, gdzie są jej granice. Pytajmy o mordercę i zabójcę ale pytajmy też o system i jego struktury. Ta prawdziwa historia – mimo, że teatr nie lubi obyczajówek, interwencji, komentarzy rzeczywistości – pozwala nam choć trochę zbliżyć się do odpowiedzi na nie.

Nie bez racji Józef Tischner pisał, że „...zabójstwo jest aktem, który daje się wyjaśnić i przynajmniej częściowo usprawiedliwić, natomiast morderstwo nie jest do usprawiedliwienia. Pierwsze wynika z jakiegoś "interesu", drugie jest bezinteresowne (...) morderstwo jest mniej „zwierzęce”, a bardziej „ludzkie”, bowiem tylko człowiek jest zdolny do działań bezinteresownych…” … o tym właśnie opowiada „Jordan”.

Wojciech Jakubiec

-----------

moira Buffimi Anna Reynolds
jordan/pytania
adaptacja Wojciech Jakubiec / Patryk Skłodkowski
reżyseria Wojciech Jakubiec
muzyka Rafał Szymczak
video Paweł Szymczak
występują Patryk Skłodkowski
amanda olek/video

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.