pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 6 lipca 2009
  • wyświetleń: 7843

Foto-temat: Weekend pełen teatru

Magia teatru zadziałała. Pszczyński Rynek, park pałacowy i ulica Piastowska zamienione zostały w scenę, na której swoje umiejętności prezentowali aktorzy z całej Polski. Kilkanaście spektakli, happeningów, pokazów przyciągnęły setki widzów. Za nami Pierwszy Pszczyński Weekendu Teatralny, podczas którego miasto stało się enklawą sztuki, pełnej koloru i iluzji.

Foto-temat: Weekend pełen teatru


Gwiazdą pierwszego dnia 1-go PWT był Teatr Ecce Homo z Kielc ze spektaklem „Panta Rhei”. Ten uznany i wielokrotnie nagradzany teatr zaprezentował taneczną opowieść o przemijaniu i nietrwałości, o ludziach, którzy żyją obdarzeni tragiczną świadomością własnej kruchości i śmiertelności. Drugiego dnia na ulicy Piastowskiej zaprezentowano „Włamywacza z lepszego towarzystwa” wg jednoaktówki Tytusa Czyżewskiego oraz spektakl uliczny „Hamlet-Storyboard” z wykorzystaniem rysunków Andrzeja Mleczki. Natomiast ławeczka księżnej Daisy stała się ośrodkiem happeningu z udziałem przypadkowych przechodniów, którzy stali się na kilka chwil aktorami „Kropki nad i” wg erotycznych fraszek J. Sztaudyngera. Po każdej sentencji panie otrzymywały piękne róże, a panowie karty… z półnagimi kobietami.

Foto-temat: Weekend pełen teatru · fot. Zbigniew Żupa, PCKul


Trzeci dzień imprezy obfitował w działania skierowane do bardzo szerokiej publiczności, rodzin, które wybrały się na niedzielny spacer. Największe brawa zebrał przygotowany z myślą o najmłodszych zabawny spektakl „Kominiarczyk”. W jego rolę wcieliła się niezwykle charyzmatyczna absolwentka Szkoły Teatralnej w Kijowie - Irina Afanasjeva. Aktorka rozbawiła publiczność do łez angażując w przedstawienie wszystkich zebranych.

Cały rynek szukał pluszowego kota, który jak się okazało wskoczył na jedną z miejskich latarni. Dużym zainteresowaniem cieszył się również taneczny happening „Maski i twarze” z udziałem mistrzowskiej pary tanecznej Ewy i Marcina Tokarczyków. Finał imprezy to „Koncert h-moll, czyli Sonata Księżycowa” spektakl obfitujący w zabawne scenki i gagi, kolorowe dymy i fajerwerki, a wszystko w oprawie standardów muzyki klasycznej.
Pszczyński Weekend Teatralny był także dla jego inicjatorów okazją tworzenia akcji teatralnych i happeningów w sposób okazjonalny i spontaniczny. Powstałe w ten sposób projekty były niewątpliwą atrakcją i niespodzianką dla wszystkich.

Teatr był wszędzie, nie tylko na rynku, ulicy Piastowskiej i w parku , ale promieniował swym zasięgiem na całą Pszczynę. Trudno nie wspomnieć tu o przejażdżkach białą Warszawą w stylu retro (magiczną-jeżdżącą wizytówką festiwalu), która stała się atrakcją dostępną dla każdego. Kursy niespodzianki w towarzystwie aktorów były niecodzienną okazją dla każdego, by w sposób empiryczny przekonać się jak „smakuje” magia teatru.

Mając w pamięci te letnie, teatralne dni warto wyrazić nadzieję, że w przyszłym roku do Pszczyny powróci teatr plenerowy...

Organizatorami Pszczyńskiego Weekendu Teatralnego byli: Urząd Miasta Pszczyna, Pszczyńskie Centrum Kultury, a producentem wykonawczym Teatr On Off z Krakowa.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.