Rozrywka

  • 3 grudnia 2008
  • wyświetleń: 12596

Ambasador Belgii gościł w Pszczynie

29 listopada w Publicznym Gimnazjum nr 1 odbyło się szkolenie dla nauczycieli języka francuskiego z naszego województwa, poprowadziła je Geneviève Geron z Uniwersytetu Katolickiego w Louvain-la-Neuve w Belgii, a tematem było "Frankofonia na świecie i cywilizacja Belgii frankofońskiej", przy okazji zaprezentowano też "Program eTwinning i możliwości współpracy ze szkołami Belgii Frankofońskiej".

Ambasador Belgii gościł w Pszczynie
fot. Maria Koczy


Przybyli również ważni dla szkoły i miasta goście : Zénon Kowal, Ambasador Wspólnoty Walonia- Bruksela w Polsce oraz Michel Berthaud, Attaché do spraw współpracy językowej Ambasady Francji, Zastępca Dyrektora Instytutu Francuskiego w Krakowie. Obydwaj niedawno objęli swoje stanowiska i chcieli zapoznać się z najbardziej aktywnymi nauczycielami projektu "Klasy Frankofońskie na Śląsku".

Jednocześnie szkoła gościła trzyosobową komisję CGRI (Komisariatu Generalnego ds. Stosunków Międzynarodowych) z Belgii, byli to : Jean-Pierre Roland, dyrektor CGRI, Cécile Liegeois z Departamentu ds. nauczania oraz Olivier Hamboursin, konsultant naukowy ds. nauczania języka francuskiego. Komisja ta wizytowała stanowisko pracy lektora języka francuskiego Axel Louvrier. Nie zabrakło też drugiego lektora języka francuskiego dla projektu "Klas Frankofońskich na Śląsku", którym jest Jean-Pierre Darcel.

Wszystkich zgromadzonych przywitali: Teresa Gandyk-Bigos - dyrektor gimnazjum, Maria Koczy- nauczyciel języka francuskiego oraz Mateusz Brudny, uczeń klasy 3b. W części oficjalnej głos zabrał również przedstawiciel Urzędu Miasta zastępca burmistrza Tomasz Drąszkowski oraz dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Edukacji - Marian Grygier.

Ambasador Belgii gościł w Pszczynie · fot. Maria Koczy


Na początku odbyło się spotkanie, na którym każdy nauczyciel miał okazję przedstawić się i opowiedzieć o swoich działaniach i osiągnięciach, po czym Ambasador Belgii Zanon Kowal udzielił krótkiego wywiadu uczniom klas trzecich : Julii Szczepanek, Sabinie Wiencek i Mateuszowi Brudnemu.

Goście zwiedzili Muzeum Zamkowe, złożyli wizytę w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego, a następnie udali się do hotelu "U Michalika", gdzie odbyły się rozmowy dotyczące przyszłości projektu. Na zakończenie pobytu w Pszczynie członkowie delegacji zjedli śląski obiad w "Starej Piekarni".
Takie wydarzenia uświadamiają nam to, jak ważna jest nauka języków obcych. Zenon Kowal zachęcał w wywiadzie uczniów, żeby korzystali z każdej okazji do uczenia się wielu języków.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania burmistrzowi Pszczyny Krystianowi Szostakowi oraz pracownikom Wydziału Promocji za pomoc w organizacji przyjęcia gości oraz przygotowanie okolicznościowych prezentów.

Organizatorami spotkania były: Renata Klimek-Kowalska, koordynator regionalny w woj. śląskim, Teresa Gandyk-Bigos, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie oraz Maria Koczy i Alina Jaworska, nauczycielki języka francuskiego w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Pszczynie.

Maria Koczy
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie" podaj