pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 29 października 2008
  • wyświetleń: 1992

Wystawa: Górnośląscy piłkarze

5 listopada br. o godzinie 17.00 w Gminnym Centrum Kultury w Kobiórze, zostanie otwarta wystawa “Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”. Podczas wernisażu odbędzie się także projekcja filmu pt. "Alfabet Gerarda Cieślika" (reż. Michał Smolorz) oraz z spotkanie z autorami wystawy.

Wystawa: Górnośląscy piłkarze


Wystawa od momentu jej pierwszej prezentacji na Stadionie Śląskim w Chorzowie (w czerwcu 2006 roku) cieszy się niesłabnącą popularnością. Po kilkumiesięcznej prezentacji w Niemczech wystawa ponownie będzie dostępna dla kibiców górnośląskich drużyn!

Wystawa (oraz towarzysząca jej publikacja) przedstawiają zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku. Jest to próba ukazania powikłanej historii Górnego Śląska oraz jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu na Górnym Śląsku. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnieć lub pogłębić świadomość, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem - z uwagi na zawiłości i specyfikę górnośląskiej historii - grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec.

Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy - np. Miroslav Klose i Lukas Podolski - symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków. Wystawa pokazuje światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów - tych sportowych, jak i życiowych. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku są wielce pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej. Jednocześnie nie zrozumiemy losów górnośląskich sportowców, jeśli obce będzie nam spojrzenie na historię Górnego Śląska z szerszej, europejskiej perspektywy.

W ramach naszej wystawy zaprezentujemy górnośląski „wunderteam” (11 + 4), któremu nigdy nie było dane wystąpić razem na boisku. I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez nas zawodników przypadały na różne okresy. Również dlatego, że piłkarze ci byli - względnie są - obywatelami zarówno Polski, jak i Niemiec - państw, których sąsiedztwo przez dużą część minionego stulecia nacechowane było konfliktami. Naszym zamysłem jest nie tylko przedstawienie pochodzących z Górnego Śląska mistrzów świata, medalistów mundiali i gwiazd międzynarodowych boisk, lecz także tych, którzy ze względu na upływający czas i wydarzenia historyczne nie są dziś szerzej znani nawet we własnym regionie.

Wystawę będzie można oglądać do 26 listopada. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Organizatorami projektu są: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stowarzyszenie LKS Leśnik Kobiór.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.