pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 11 stycznia 2008
  • wyświetleń: 19578

Żebro Adama w Restaracji Frykówka

Pierwsza edycja z serii "na widelcu pless.pl" powoli zbliża się do finału. Przez ponad pół roku smakowaliśmy kuchni w kilkunastu pszczyńskich restauracjach. Na koniec pozostawiliśmy sobie między innymi jedną z najbardziej oczekiwanych recenzji, odwiedziliśmy "Frykówkę".

Żebro Adama w Restaracji Frykówka
Restauracja Frykówka na widelcu pless.pl


Restauracja znajduje się na pszczyńskim rynku, w zabytkowej i eleganckiej kamienicy, której tradycje sięgają XVIII wieku. Kamienica w stylu barokowym, będąca przez długi czas zaniedbana, odzyskała swój dawny blask oraz funkcję dzięki otwarciu restauracji. Przyznać trzeba, że z punktu widzenia atrakcyjności, jest to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza, lokalizacja restauracji, jaką można sobie wyobrazić w Pszczynie.

Możliwość spożywania posiłku przy oknie z widokiem na rynek, lub też tuż przy płycie rynku w ogródku letnim, stanowi nie lada gratkę i przyciąga klientów. Naturalnie, taka lokalizacja dla niektórych klientów może się wiązać z pewnymi niedogodnościami. Stosunkowo nieduży i płatny parking w pobliskich uliczkach wokół rynku może utrudnić dojazd samochodem pod sam lokal. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę zabudowy starówki nie należy postrzegać tego za wadę.

Kamienica przyozdobiona jest eleganckim szyldem z nazwą restauracji. Wejście odnajdujemy bez trudu. Pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu restauracji robi gustowne, acz urządzone bez przesadnych ozdób i sztucznych upiększeń, wnętrze. Wystrój został dobrany ze smakiem. Nieco matowe światło i nastrojowa muzyka dopełniają całości. Wybraliśmy stolik, tuż przy oknie, z widokiem na płytę rynku. Krótka chwila oczekiwania na kelnera i menu, i po chwili już mogliśmy zapoznać się z ofertą kulinarną "Frykówki"...

...a w niej przebogaty wybór. W eleganckim menu, rozpoczynającym się od przytoczenia historii kamieniczki w której mieści się restauracja, znajdziemy - po pierwsze - zestawy śniadaniowe oraz przystawki, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Dalej czeka nas cała gama wszelakich mięs przyrządzonych w tradycyjny sposób lub nieco bardziej oryginalny.

frykowka02


Restauracja oferuje szeroki wybór dań z kuchni włoskiej, począwszy od pizzy, przez wszelkiego rodzaju makarony. Coś dla siebie znajdą tu także amatorzy dań na słodko, między innymi naleśniki, które zapowiadają się obiecująco. W menu jest również cała gama sałatek. Na koniec dla spragnionych dalszych wrażeń do wyboru mnogość różnego rodzaju deserów. Do dyspozycji gości jest też bardzo szeroki wybór napoi, wraz z obszerną kartą wykwintnych win.

Jako przystawkę postanowiliśmy zamówić deskę serów z winogronami i żurawiną podawaną razem z grzankami. Do tego jako danie główne Żebro Adama podawane z pieczonymi ziemniakami w otoczeniu zasmażanej kapusty z dodatkiem grzybów oraz polędwiczkę wieprzową przyrządzaną z sosem grzybowym z dodatkiem warzyw i ziemniaków. Całości dopełniły dwie lampki wina, poleconego i wybranego z bogatej oferty trunków, przez kelnera.

Po kilkunastu minutach podano przystawkę. Świetnie dobrane sery, podane w elegancki sposób z dodatkiem żurawiny zaostrzyły nasze apetyty na danie główne, które podano niebawem. Warto dodać, że wszystkie dania przygotowywane są ze świeżych produktów także czas oczekiwania to około 30 minut.

Pierwsze wrażenie robi wielkość porcji, można śmiało powiedzieć, że po zjedzeniu obiadu we Frykówce nie wyjdzie się głodnym. Zwłaszcza kilogramowe Żebro Adama, podane z zasmażaną kapustą, choć może nie stanowi najzdrowszego zestawu, zadowoli nawet bardzo wymagających klientów. Podane w bardzo pomysłowy sposób na dużej, drewnianej desce żeberka smakują równie wyśmienicie jak wyglądają. Dobrze doprawione i kruche mięso stanowi podstawę tej potrawy. Równie dobre okazały się być polędwiczki. Wyśmienity sos grzybowy stanowił smakowitą całość z pysznym mięsem. W zasadzie do sposobu i formy przyrządzenia i podania dań głównych trudno mieć zastrzeżenia.

frykowka01


Podobnie w naszej ocenie wypadła obsługa. Sposób i czas podania potraw pozostaje bez zarzutu. Miła, uśmiechnięta i profesjonalna obsługa to na pewno plus restauracji. Zaletą jest również zakaz palenia w porze obiadowej.

Wśród minusów należy jednak wymienić położenie toalety, w korytarzu na zewnątrz w stosunku do głównego pomieszczenia, a w dodatku zamykana na klucz, o który należy poprosić obsługę. Zwłaszcza w mroźne dni, położenie to może być dokuczliwe. Choć przyznać trzeba iż jest ona utrzymana w bardzo dobrym stanie.

Kolejna nieco przykra niespodzianka może nas spotkać przy zapłacie rachunku, ceny we Frykówce nie należą do najniższych. Za całość zapłaciliśmy około 90 złotych. Biorąc jednak pod uwagę wielkość porcji oraz sposób podania, należy stwierdzić, że stosunek jakość - cena jest satysfakcjonujący. Jest to okoliczność łagodząca wysokie ceny.

Warto również wspomnieć o cyklicznych, tematycznych imprezach odbywających się we "Frykówce" takich jak dni kuchni regionalnych, święto wina Beaujolais Nouveau, Święto Piwa, Święto gęsi w dniu św. Marcina oraz wiele innych. Stanowią one cenne urozmaicenie pszczyńskiego krajobrazu kulinarnego, a jednocześnie promują mało znane, acz smaczne potrawy czy trunki.

Podsumowując, "Frykówka" jest bardzo elegancką restauracją położoną w ścisłym centrum Pszczyny, oferującą swoim gościom wykwintną kuchnię i miłą atmosferę. Owszem należy się przygotować na większy wydatek wybierając się tam na obiad, niemniej jednak, śmiało można powiedzieć, że warto. Bezsprzecznie więc można polecić restaurację wszystkim, którzy chcą zjeść smaczny i obfity posiłek w samym centrum pszczyńskiej starówki.

pless.pl

-----------------------------------

Restauracja Frykówka
ul. Rynek 3
43-200 Pszczyna
Tel: 032 449-00-20
www.frykowka.pl target=_blank class=dodaj>www.frykowka.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.