pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 2 stycznia 2008
  • wyświetleń: 2168

Suszeckie krzyże, kapliczki i pomniki

Budowane były z cegły, stawiano je na skrzyżowaniu dróg, cmentarzach. Kapliczki i krzyże, bo o nich mowa, powstawały, gdy ktoś ocalał od pożogi wojennej, huraganów i nawałnic, a także na pamiątkę uświęcenia miejsc pamięci poległych żołnierzy.

Suszeckie krzyże, kapliczki i pomniki
Promocja książki w Suszcu.
fot. UG Suszec


Alojzy Kuś, wieloletni sołtys Suszca, zaprezentował mieszkańcom gminy swoją książkę. „Świadectwa wiary i pamięci. Suszeckie krzyże, kapliczki, groty i pomniki „ to pierwsza publikacja pana Kusia, ale już 14. w gminnej bibliotece dotycząca suszeckiej kultury i historii.

„Świadectwa wiary i pamięci” to bogato ilustrowana publikacja zawierająca dokładne opisy historii i wyglądu wszystkich 57 krzyży, kapliczek, grot i pomników sołectwa Suszec. Autor, by zdobyć informacje przeprowadził wywiady z 55 mieszkańcami (ich nazwiska znajdują się w publikacji). Opierał się też na swojej wiedzy.

– Mieszkam w Suszcu od urodzenia i zawsze interesowała mnie historia tej miejscowości. Gdy z powodu wieku wycofałem się z aktywnego życia, pomyślałem, że chciałbym coś w życiu jeszcze zrobić. Wtedy przyszedł mi do głowy pomysł, aby zinwentaryzować i opisać nasze kapliczki – mówi Alojzy Kuś, który przez 20 lat był sołtysem Suszca i wiele lat pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Pszczyńskiego.

Prace nad publikacją rozpoczął w zeszłym roku. Najpierw przeszukał archiwa, biblioteki, udał się też do proboszcza, ale w kronice parafialnej nie znalazł potrzebnych mu informacji. O suszeckich kapliczkach nikt bowiem dotąd nie pisał. A jest o czym. Tylko w Suszcu jest ich ponad 50, podczas gdy w całych Żorach niewiele ponad 70.

Zdecydowana większość kapliczek powstała w XVIII, XIX i XX wieku. Każda ma swoją historię. Niektóre wydają się wręcz nieprawdopodobne.

– Ciekawą historię ma krzyż znajdujący się przy ul. Stawowej obok posesji państwa Marii i Kazimierza Spyrów. Chrystus ma na nim głowę odwróconą w lewą stronę – odwrotnie jak wszystkie wizerunki Jezusa na krzyżu. Legenda głosi, że postać Chrystusa została zmieniona w prawą stronę, lecz po jakimś czasie sama głowa znowu odwróciła się w lewą stronę i tak już zostało do dziś – opowiada autor.

Książka pana Kusia została wydana przez Urząd Gminy w 600 egzemplarzach. Można ją kupić w suszeckiej bibliotece. Kosztuje 15 zł.

UG Suszec

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.