Najpopularniejsze
- 18 września 2024
- wyświetleń: 55189
[ZDJĘCIA] Powódź w gminie Pawłowice: pomoc poszkodowanym, zbiórka i całodobowy numer
Publikujemy informacje przekazane przez Urząd Gminy Pawłowice, dotyczące aktualnej sytuacji w związku z intensywnymi opadami deszczu. Wciąż w wielu miejscach występują podtopienia. Uruchomiono całodobowy numer telefonu, pod który mogą dzwonić mieszkańcy doświadczający skutków powodzi. Jeżeli mieszkańcy chcą wesprzeć osoby poszkodowane, mogą przynieść środki czystości do siedziby OPS przy ul. Górniczej 26. Zbiórkę wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 organizuje też Rada Rodziców. Poniżej podsumowanie wtorkowych działań.
Aktualizacja - środa, godz. 14.00
Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 933 z ul. Orlą w Pniówku jest już przejezdne. Z uwagi na to, że korpus drogi jest nadal nawodniony wprowadzono tymczasowe ograniczenie prędkości do 30 km/h. Autobusy Międzygminnego Związku Komunikacyjnego linii B10 B12 kursują zgodnie z rozkładami jazdy.
Aktualizacja: wtorek, godz. 19.00
W gminie Pawłowice trwa usuwanie skutków powodzi i szacowanie strat. Z informacji uzyskanych z Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że w gminie zalanych zostało ok. 40 posesji, w tym w czterech przypadkach woda dostała się do przestrzeni mieszkalnej. OPS jest w kontakcie z poszkodowanymi. W Pielgrzymowicach będzie podstawiony kontener, w którym będzie można składować popowodziowe odpady.
We wszystkich miejscach przywrócono już napięcie energetyczne. Sieć kanalizacyjna w całej gminie pracuje bez zakłóceń, choć niektóre urządzenia działają jeszcze w systemie awaryjnym. Oczyszczalnia ścieków ciągle odbiera ponadnormatywną ilość wód deszczowych. W kilku miejscach uszkodzone zostały przepusty drogowe i pobocza.
Kopalnia w poniedziałek w trybie awaryjnym zasypała wyrwy na wale przy ul. Wyzwolenia. Wały będą naprawiane na całym odcinku od przepompowni do pierwszej przecznicy w stronę DK-81.
W kilku budynkach administrowanych przez gminę intensywne opady spowodowały przeciekanie dachów. W strażnicach w Krzyżowicach i Golasowicach zalało piwnice i składowany tam sprzęt. Osuszaniem strażnic i wykonaniem niezbędnych remontów zajmie się Gminny Zespół Komunalny.
Aktualizacja - poniedziałek, godz. 15.00
Od poniedziałku w gminie Pawłowice organizowane są działania w celu jak najszybszego usunięcia skutków ulewanego deszczu.
16 września wójt Joanna Śmieja spotkała się z dyrektorem kopalni KWK "Pniówek" Zbigniewem Czarneckim oraz Adamem Mikołajczykiem - Głównym Inżynierem Przygotowania Produkcji, aby dokonać wizji lokalnej wałów cieku Pawłówka przy ul. Wyzwolenia oraz ustalić zadania do realizacji przez kopalnię, które zabezpieczą wały na wypadek podobnych zdarzeń w przyszłości.
Pracownicy urzędu są w kontakcie z wszystkimi jednostkami ochotniczych straży pożarnych. Podczas akcji przeciwpowodziowej zużyto część wyposażenia i sprzętu wykorzystywanego w sytuacji zagrożenia. Jednostki OSP raportują o brakach, aby jak najszybciej uzupełnić potrzebny sprzęt.
Urzędnicy od rana sprawdzają też stan dróg na terenie gminy. Są w kontakcie z Gminnym Zespołem Komunalnym, który zajmie się uporządkowaniem terenu, a w późniejszym okresie - drobnymi naprawami, np. odtworzeniem poboczy tam, gdzie będzie to konieczne.
Pracownicy GZK kontrolują również stan gminnego mienia, aby sprawdzić, czy ulewne deszcze nie wyrządziły szkód. W newralgicznych miejscach na terenie gminy jeszcze przez kilka dni będą pozostawione worki z piaskiem, ale usunięte zostaną barierki. Komunikacja lokalna i autobusy MZK kursują zgodnie z planem.
Ulewny deszcz spowodował też liczne awarie sieci energetycznej. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy Pielgrzymowic i Golasowic. Wiele posesji zostało pozbawionych prądu. Gmina interweniowała w tej sprawie w przedsiębiorstwie Tauron i choć sukcesywnie awarie są usuwane, ciągle jeszcze wiele domów jest odciętych od energii.
Wodociągi Pawłowice potwierdziły, że jakość wody pitnej na terenie gminy jest bez zarzutu, choć zdarzyły się dwie awarie sieci wodociągowej w sołectwie Pielgrzymowice. Prowadzone są działania zmierzające do przywrócenia sprawności infrastrukturze kanalizacji sanitarnej. Pojedyncze przepompownie i tłocznie ścieków nie działają, ale sytuacja jest pod kontrolą i do wieczora wszystko powinno funkcjonować bez zarzutu.
Mieszkańców gminy, którzy ucierpieli podczas powodzi, odwiedzają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, aby oszacować wielkość strat i zdecydować o formie udzielenia wsparcia.
Aby nikt nie został bez pomocy, w ośrodku uruchomiono całodobowy numer telefonu - 451 172 628, pod który mogą dzwonić mieszkańcy doświadczający skutków powodzi.
Sytuacja w poszczególnych gospodarstwach domowych jest na bieżąco weryfikowana. Najbardziej potrzebne są środki czystości, preparaty odkażające itp. Jeżeli mieszkańcy chcą wesprzeć osoby poszkodowane mogą przynieść środki czystości do siedziby Ośrodka przy ul. Górniczej 26. Zbiórkę wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 organizuje też Rada Rodziców. Dary zostaną przekazane do OPS.
W niedzielę wieczorem wszystkie drogi w gminie Pawłowice były przejezdne, z wyjątkiem skrzyżowania ul. Pszczyńskiej z ul. Orlą w Pniówku. To teren szkód górniczych i wypompowywanie wody z tak dużego zalewiska może potrwać kilka dni, tym bardziej, że na skutek awarii sieci elektrycznej Tauron nie wszystkie pompy pracują. W poniedziałek Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji nie było w stanie podać terminu wypompowania wody ze skrzyżowania. Dla ruchu lokalnego został wyznaczony objazd ul. Kruczą, Dąbkową i Kanarkową. Nieprzejezdna jest również ul. Piekucz w Warszowicach, ale nie pełni ona istotnej funkcji komunikacyjnej w gminie
Aktualizacja - godz. 21:30
To był kolejny długi i pracowity dzień. Urzędnicy na zakończenie zrobili objazd gminy, żeby skontrolować sytuację we wszystkich sołectwach.
Woda na ul. Wyzwolenia znacznie obniżyła swój poziom, ale droga ciągle jest nieprzejezdna; żołnierze zabezpieczyli doraźnie rozszczelniony wał workami z piaskiem, policjanci z pawłowickiego komisariatu przekazali informację, że ul. Miarki w Pielgrzymowicach jest przejezdna, choć domy ciągle są podtopione i trwa pompowanie wody. Ciągle nieprzejezdne jest skrzyżowanie ul. Pszczyńskiej z ul. Orlą w Pniówku.
- Z niepokojem śledzimy prognozę pogody, ale i z nadzieją, że to co najgorsze już za nami. Dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w działania przeciwpowodziowe. Było Was bardzo wielu, począwszy od strażaków ochotników, żołnierzy i pracowników gminnych jednostek, przez sołtysów, radnych, PGWiR, kopalnię KWK Pniówek, firmę AREX, po mieszkańców, którzy pomagali służbom gminnym i sobie nawzajem. Dobrze wiedzieć, że możemy na siebie liczyć. Wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni, a czeka nas jeszcze dużo pracy, dlatego odpocznijcie. Dobrej, spokojnej nocy - czytamy w urzędowym komunikacie.
Aktualizacja - godz. 18.15
Zalana została ul. Piekucz w Warszowicach. To tutaj spływa m.in. woda z rzeki Pszczynki zalewając okoliczne pola. Na szczęście w pobliżu nie ma domów, które mogłyby zostać podtopione.
Aktualizacja - stan na godz. 14.00 w niedzielę
Żołnierze z 31. Batalionu z Gliwic Wojska Obrony Terytorialnej i pracują przy uszczelnianiu wału Pawłówki workami z piaskiem. Pomagają im służby gminne i okoliczni mieszkańcy.
Aktualizacja - stan na godz. 11:45 w niedzielę
Nieustający intensywny deszcz spowodował, że noc z 14 na 15 września w gminie była niespokojna i wymagała od wszystkich służb stałej gotowości. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest przy ul. Wyzwolenia w Pawłowicach. Droga jest nieprzejezdna - zalana wodą.
We wczesnych godzinach porannych obwałowanie rzeki Pawłówki zaczęło przeciekać. Aby woda nie przerwała wału na całej długości i nie zalała w sposób niekontrolowany wszystkich posesji znajdujących się wzdłuż ulicy, zwiększono przepływ wody przy przepuście i upuszczono część wody z obwałowań.
Wójt gminy Joanna Śmieja spotkała się z mieszkańcami zagrożonych posesji. Kilka domów zostało podtopionych. Na miejscu byli i nadal pracują strażacy, którzy pomagali ludziom zabezpieczyć domy workami z piaskiem. Mieszkańcy nie zdecydowali się na ewakuację i współpracują ze strażakami. Na miejscu są również służby kopalni KWK Pniówek, pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji oraz Wodociągów Pawłowice.
Prywatne posesje są już zabezpieczone i w tej chwili obecne na miejscu służby będą umacniać najsłabszy odcinek obwałowania. We współpracę zaangażowanych jest około pięćdziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pracują przy napełnianiu worków z piaskiem i będą umacniać wały.
W Pielgrzymowicach i Golasowicach, pomimo padającego przez całą noc intensywnego deszczu, sytuacja była stabilna. Chwilowo ponownie zalane było skrzyżowanie obwodnicy z ul. Zjednoczenia w Pawłowicach, ale drogi są już przejezdne we wszystkich kierunkach.
Na ul. Klonowej drogę zablokowało powalone drzewo, ale droga została już udrożniona. Zagrożenie było również przy domu ludowym i strażnicy w Krzyżowicach, ale w tym momencie sytuacja jest opanowana.
Pracownicy Gminnego Zespołu Komunalnego, Ośrodka Pomocy Społecznej i urzędu cały czas pełnią dyżur, aby móc reagować w razie zagrożenia dla mieszkańców. Dbają też o ciepłe posiłki i napoje dla osób zaangażowanych w akcje ratunkowe.
Starosta Pszczyński ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla Gminy Pawłowice i choć opady deszczu ustały, sytuacja nadal jest trudna.
Aktualizacja - stan na godz. 21.00 w sobotę
W gminie Pawłowice sytuacja powodziowa jest pod kontrolą, ale nadal jest bardzo trudna. Nawracające opady deszczu nie ułatwiają zadania służbom ratunkowym, ale działania przeciwpowodziowe ciągle trwają. Urząd Gminy Pawłowice, służby komunalne, strażacy ochotnicy przez całą noc będą pełnić dyżur i interweniować w razie potrzeby.
Jeżeli potrzebujecie worków z piaskiem i możecie podjechać po nie osobiście, odbierzecie je w firmie AREX w Pawłowicach (ul. Brukowa 1). Jeżeli nie macie takich możliwości, dzwońcie na numer alarmowy 112. Odpowiednie służby gminne zostaną powiadomione i dostarczą Wam pomoc.
Szczęśliwie, w godzinach popołudniowych przywrócono ruch na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Zjednoczenia w Pawłowicach. Nadal jednak zalane są Pielgrzymowice na ulicach Miarki i Groblowej.
Trudna sytuacja jest również na ul. Brzezińskiej, Sikorskiego, Podlesiu oraz w Golasowicach na ul. Lipowej, Zawadzkiego, Kochanowskiego. Podtopienia są też przy ul. Zgodnej w Pniówku. Przed mieszkańcami zalanych terenów trudna noc.
Już teraz gmina dziękuje wszystkim zaangażowanym w pomoc, a szczególnie strażakom - ochotnikom.
Powyżej zdjęcia wykonane przed zmrokiem w najbardziej newralgicznych miejscach gminy.
Stan na godz. 14:50
W najtrudniejszej sytuacji znajdują się mieszkańcy Pielgrzymowic. Przy ul. Miarki wylała Pielgrzymówka. Zalana droga uniemożliwia dojazd do posesji, zalane są też domy, w szczególności piwnice. Na miejsce dostarczono worki z piaskiem. Gmina jest również przygotowana do ewentualnej ewakuacji osób, choć mamy nadzieję, że do niej nie dojdzie.
Nieprzejezdna jest ul. Groblowa w Pielgrzymowicach, w związku z czym po drodze nie kursuje komunikacja lokalna. Na ul. Brzezińskiej sytuacja jest dynamiczna, ale drogą ciągle da się przejechać. Trudna sytuacja jest przy ul. Sikorskiego i Podlesie w Pielgrzymowicach, gdzie występują lokalne podtopienia.
Zalana jest też ul. Lipowa w Golasowicach, na której obecnie trwają prace przy budowie nowego mostu. Lokalne podtopienia występują też przy ul. Zawadzkiego i Kochanowskiego w Golasowicach.
Na terenach gminnych, gdzie w latach wcześniejszych występowały podtopienia ze względu na szkody górnicze (Krzyżowice, ul. Wyzwolenia w Pawłowicach) na razie sytuacja jest pod kontrolą.
Loading...
Zalane i nieprzejezdne jest skrzyżowanie obwodnicy z ul. Zjednoczenia (przy sklepie LIDL). Policja patroluje teren, a kierowcy muszą być przygotowani na objazdy.
W sobotę o godzinie 12:00 Starosta Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Wanot ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla Gminy Pawłowice i Gminy Pszczyna, bo w tych gminach sytuacja jest najtrudniejsza.
Od wczesnych godzin rannych akcją przeciwpowodziową w gminie kieruje wójt Joanna Śmieja wraz z zastępcą Wojciechem Bazgierem. W działania zaangażowane są wszystkie gminne jednostki ochotniczych straży pożarnych. Gmina zaopatruje strażaków w ciepłe posiłki i napoje. Dysponuje też zapasem worków i piasku, który na bieżąco jest dostarczany w miejsca, które wymagają interwencji. W terenie są też sołtysi i radni oraz pracownicy urzędu, którzy monitorują sytuację.
Wszyscy mieszkańcy, a szczególnie kierowcy są proszeni o ostrożność. W razie zagrożenia można dzwonić na numer alarmowy 112 lub do sołtysów, którzy są w stałym kontakcie z wójtem gminy.
- Golasowice - sołtys Krzysztof Woryna, tel. 502 170 209
- Jarząbkowice - sołtys Dariusz Czakon, tel. 663 712 752
- Krzyżowice - sołtyska Beata Wala, tel. 608 246 554
- Osiedle Pawłowice - sołtys Szczepan Martynowski, tel. 032/47 22 181
- Pawłowice - sołtys Grzegorz Cyrulik, tel. 661 859 878
- Pielgrzymowice - sołtyska Iwona Baron, tel. 781 985 164
- Pniówek - sołtys Zdzisław Goik, tel. 697 566 855
- Warszowice - sołtys Wojciech Szymura, tel. 600 228 945
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.