Najpopularniejsze

  • 19 czerwca 2024
  • 25 czerwca 2024
  • wyświetleń: 290456

[ZDJĘCIA] Nawałnica z silnym wiatrem i gradem przeszła przez Pszczynę i okolice

W środę 19 czerwca wieczorem po godzinie 21.00 przez Pszczynę i okoliczne miejscowości przeszła burza z silnym wiatrem i opadami gradu. W Pszczynie powstała powódź błyskawiczna. Zostało połamanych wiele drzew, zerwane zostały dachy i linie energetyczne oraz zalanych wiele ulic, parkingów i piwnic domów. Strażacy do południa w piątek odnotowali ponad 500 zgłoszeń. Publikujemy zdjęcia, które przesyłali nam mieszkańcy całego powiatu pszczyńskiego. Relację możecie dodawać do otwartej galerii.

Skutki nawałnicy, która przeszła przez Pszczynę i okolice - 19.06.2024 · fot. pless.pl


W całym powiecie od godz. 21:30 w środę do godz. 11.30 w piątek strażacy zostali zadysponowani do ponad 500 interwencji. Pszczyńskim strażakom i druhom OSP z terenu powiatu wsparcia udzielali funkcjonariusze PSP z Tychów, Mikołowa i Mysłowic. Mieszkańcy, którzy posiadali piły, również pomagali w usuwaniu konarów, które spadły na drogi. Obecnie na terenie miasta Pszczyna wszystkie ulice są przejezdne. Jak wynika z informacji Kolei Śląskich, w czwartek nie było znacznych utrudnień w ruchu pociągów. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, na stacji Pszczyna w czasie burzy doszło do uszkodzenia sieci trakcyjnej. Przerwa w ruchu trwała od godz. 21:17 do stacji Czechowice Dziedzice. O godz. 22:20 przywrócono ruch pociągów.

Jak informował nas w czwartek o godz. 6.00 rano mł. bryg. Mateusz Caputa - oficer prasowy pszczyńskiej straży pożarnej, od środowego wieczoru strażacy przyjęli i w znacznym stopniu obsłużyli około 350 interwencji. Strażacy pracują jeszcze przy kilkunastu zdarzeniach, które możliwe są do wykonania za dnia - są to m.in. prace na wysokości, na dachach budynków. W działaniach uczestniczyły wszystkie siły jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu pszczyńskiego - 6 zastępów PSP Pszczyna i druhowie z wszystkich 29 jednostek OSP. Pomagały także jednostki z Mysłowic, Tychów i Mikołowa.

Skutki nawałnicy, która przeszła przez Pszczynę i okolice - 19.06.2024
Konary drzew spadły na samochody przy ul. Bednorza - 19.06.2024 · fot. Ane


- Liczba interwencji na pewno wzrośnie. Nawałnica wyrządziła największe zniszczenia od kilkunastu lat - nie tylko na obiektach przyrody, ale przede wszystkim w mieniu, na obiektach budowalnych. Według zgłoszeń ze środowego wieczoru uszkodzonych budynków było około 50. W porze nocnej nie wszyscy byli w stanie dostrzec zniszczenia, kolejne zgłoszenia będą spływać w ciągu dnia.

Ucierpiało 5 budynków użyteczności publicznej: przedszkole w Brzeźcach (uszkodzony dach, brak prądu - budynek wyłączony z użytkowania, dzieci zostały umieszczone w pomieszczeniach szkoły), dwa lokale gastronomiczne, w tym restauracja w Brzeźcach, stacja dializ w Pszczynie, na którą przewróciło się drzewo, sklep wielkopowierzchniowy w Pszczynie. Reszta to budynki mieszkalne uszkodzone przez przewrócone drzewa i silny wiatr. Znaczne są szkody w infrastrukturze elektroenergetycznej. Strażacy interweniują wspólnie z energetykami - drzewa pozrywały linie, a przewody, które spadły na ziemię, stworzyły zagrożenie. Zniszczone zostały nawet słupy wysokiego napięcia. Robimy co możemy - od środy od godz. 21.30 jesteśmy cały czas na nogach, staramy się pomoc wszędzie tam, gdzie to potrzebne
- powiedział w czwartek portalowi pless.pl mł. bryg. Mateusz Caputa.

Połamane słupy wysokiego napięcia w Łące, między ulicą Gerberów a Wiejską - 20.06.2024
Połamany słup wysokiego napięcia w Łące, między ulicą Gerberów a Wiejską - 20.06.2024 · fot. nadesłane przez czytelnika


Centrum dializ obok szpitala
Centrum dializ obok szpitala · fot. Grzegorz Załucki


W czwartek rano kolejne informacje przekazał burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol:

Obecnie trwają prace mające na celu dokładne oszacowanie szkód wyrządzonych przez burzę. W środę wieczorem po raz pierwszy spotkał się sztab kryzysowy. Współpracujemy z odpowiednimi służbami, aby jak najszybciej ocenić skalę zniszczeń i rozpocząć naprawę infrastruktury na terenie gminy.

Apeluję do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz stosowanie się do zaleceń służb. Prosimy o ograniczenie przechodzenia przez park do momentu usunięcia skutków nawałnicy.

Dariusz SkrobolBurmistrz Pszczyny


Informacje po kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego przekazał w czwartek przed południem starosta Grzegorz Wanot:

Z samego rana w czwartek, po raz drugi w ciągu 10 godzin zwołałem Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Podsumowaliśmy skutki potężnej burzy z gradem, która przeszła przez nasz powiat. Służby cały czas są w akcji. Do godz. 7.00 rano w czwartek strażacy odebrali ok. 350 zgłoszeń. Niestety, informacje dalej spływają. Z raportu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wynika, że środowa burza największe szkody wyrządziła właśnie w powiecie pszczyńskim. Na szczęście nikt nie został ranny - pisze starosta w mediach społecznościowych.

Na terenie powiatu uszkodzonych zostało ponad 50 budynków mieszkalnych, 5 budynków użyteczności publicznej - przedszkole w Brzeźcach, 2 lokale gastronomiczne, obiekt wielkopowierzchniowy oraz piekarni w Łące. Działania strażaków związane są przede wszystkim z przewróconymi drzewami na budynki mieszkalne, infrastrukturę drogową, elektroenergetyczną, ogrodzenia, garaże i pojazdy.

W działania zaangażowano wszystkie siły z naszego powiatu oraz cztery zastępy z komend ościennych. W czwartek rano działania w powiecie wsparły dwa zastępy z drabinami mechanicznymi. To bardzo ważne, bo przy kilkudziesięciu interwencjach jest wymagana praca sprzętu wysokościowego.

Na terenie powiatu na godz. 9.00 w czwartek 167 stacji było pozbawionych energii elektrycznej, a szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej to ponad 6000. Tauron poinformował, że przewidywany termin przywrócenia dostarczania energii elektrycznej to godz. 22.30 w czwartek.

Szacujemy szkody w infrastrukturze. Nasze służby zajęły się sprzątaniem konarów i gałęzi z dróg i chodników. Już teraz dziękuję strażakom i wszystkim służbom za zaangażowanie. Za nimi ciężka noc, a usunięcie skutków burzy potrwa jeszcze na pewno kilka dni.

Grzegorz WanotStarosta Pszczyński


nawałnica z silnym wiatrem i gradem przeszła przez Pszczynę i okolice - 19.06.2024
Zablokowana ulica Katowicka w Pszczynie - 19.06.2024, godz. 22:20 · fot. Grzegorz Załucki / pless.pl


Przypomnijmy: po nawałnicy ulica Żorska w Pszczynie od skrzyżowania z ulicą Kopernika i Sznelowiec była zamknięta do późnych godzin nocnych. Zamknięta była również ulica Katowicka, na którą spadło drzewo. W Łące na drogę wojewódzką 939 oraz w Pszczynie na ul. Zdrojową przewróciły się drzewa w poprzek jezdni. Podobnie było na ul. Rudawki w Rudołtowicach. Konar spadł też na ulicę Korfantego przy pszczyńskim szpitalu i na ul. Poniatowskiego w Pszczynie, a także na przejazd kolejowy na ul. Bieruńskiej i na ul. Piotra Skargi w pobliżu Ośrodka Sportów Wodnych w Łące.

Szkody po burzy na terenie pszczyńskiego szpitala - 20.06.2024 · fot. Szpital Joannitas w Pszczynie


Połamane konary leżały też na ul. Wojska Polskiego. Drzewo przewróciło się na chodnik przy kościele Podwyższenia Krzyża. Zalane zostały drogi na osiedlu Piastów w Pszczynie - m.in. ulica Dobrawy. Podobna sytuacja panowała na ulicach osiedla Siedlice, na ul. Jagiełły. Zalany został parking marketu Intermarche przy ul. Bielskiej i Dobrawy.

Zalane ulice po nawałnicy - osiedle Piastów w Pszczynie - 19.06.2024
Połamane konary na ulicy Wojska Polskiego w Pszczynie · fot. Grzegorz Załucki / pless.pl


Połamane są drzewa w parku. Konary spadły na ul. Bednorza, ul. Batorego, ul. 3 Maja, ul. Kościuszki. Na Placu Zwycięstwa i Wolności wiatr powalił drzewo. Podobnie było w Łące przy ul. Turystycznej. W wielu miejscach konary spadły na samochody. Na DK-1 na skrzyżowaniu z ul. Hallera wiatr uszkodził sygnalizację świetlną.

W Ćwiklicach wiatr połamał drzewa na cmentarzu parafialnym. Zerwał również blaszane poszycie dachowe z salek parafialnych. Ucierpiały też cmentarz żołnierzy radzieckich, cmentarz żydowski, cmentarz św. Jadwigi w Pszczynie oraz cmentarz parafialny w Łące.

Połamane drzewa na cmentarzu parafialnym w Ćwiklicach - 20.06.2024
Połamane drzewa na cmentarzu parafialnym w Ćwiklicach - 20.06.2024 · fot. Ratownictwo Powiat Pszczyński

Połamane drzewa na cmentarzu parafialnym w Ćwiklicach - 20.06.2024
Połamane drzewa na cmentarzu parafialnym w Ćwiklicach - 20.06.2024 · fot. nadesłane przez czytelnika

Zerwane pokrycie dachowe z salek parafialnych w  Ćwiklicach - 20.06.2024
Zerwane pokrycie dachowe z salek parafialnych w Ćwiklicach - 20.06.2024 · fot. nadesłane przez czytelnika

Cmentarz żołnierzy radzieckich w Pszczynie po nawałnicy - 20.06.2024
Cmentarz żołnierzy radzieckich w Pszczynie po nawałnicy - 20.06.2024 · fot. Monika Garbocz

Szkody po nawałnicy na cmentarzu żydowskim w Pszczynie - 20.06.2024
Szkody po nawałnicy na cmentarzu żydowskim w Pszczynie - 20.06.2024 · fot. Sławomir Pastuszka

Cmentarz św. Jadwigi w Pszczynie po nawałnicy - 20.06.2024
Cmentarz św. Jadwigi w Pszczynie po nawałnicy - 20.06.2024 · fot. Monika Garbocz

Cmentarz parafialny w Łące po nawałnicy - 20.06.2024
Cmentarz parafialny w Łące po nawałnicy - 20.06.2024 · fot. Gizdy św. Mikołaja


Nawałnica wyrządziła także szkody na polach uprawnych.

Nawałnica wyrządziła także szkody na polach uprawnych
Nawałnica wyrządziła także szkody na polach uprawnych · fot. czytelnik


Na terenie gminy Miedźna po nocnej nawałnicy najtrudniejsza sytuacja panowała w Grzawie na ul. Wiejskiej. Tam zostały połamane drzewa i zerwane sieci energetyczne i telekomunikacyjne. Nie działa też sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu w Miedźnej. Należy zachować ostrożność!

Powalone drzewo na ul. Wiejskiej w Grzawie
Powalone drzewo na ul. Wiejskiej w Grzawie - 20.06.2024 · fot. UG Miedźna


Gwałtowna burza nie ominęła gminy Goczałkowice. Tam zostały zerwane dachy dwóch budynków, powalone i uszkodzone drzewa, zerwane kable energetyczne oraz liczne mniejsze zniszczenia - poinformowała wójt Gabriela Placha.

Goczałkowice po nocnej nawałnicy - 20.06.2024 · fot. Gabriela Placha - wójt gminy Goczałkowice-Zdrój


W Kauflandzie przy ul. Broniewskiego częściowo zostało zerwane zadaszenie przed sklepem. Na przedszkolu w Brzeźcach również doszło do zerwania dachu. Wiatr zniszczył poszycia dachowe - m.in. domu przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Ćwiklicach. Zostały zniszczone instalacje fotowoltaiczne na dachach domów, m.in. w Goczałkowicach. Przy ul. Sznelowiec w Pszczynie drzewo przewróciło się na budynek. Zalanych jest sporo piwnic.

Uszkodzony dach w Kauflandzie - 19.06.2024
Uszkodzone zadaszenie przed sklepem Kaufland - 19.06.2024 · fot. nadesłane przez czytelnika


W wielu miejscach wciąż nie było prądu. Jak przekazano w czwartek rano na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na terenie powiatu na godz. 9.00 w czwartek 167 stacji było pozbawionych energii elektrycznej, a szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej to ponad 6000 (301 w Goczałkowicach, 591 w gminie Pawłowice, 392 - w mieście Pszczyna, 3205 - w gminie Pszczyna, 195 - w gminie Miedźna, 1369 - w gminie Suszec). Jak informował Tauron, przewidywany termin przywrócenia dostarczania energii elektrycznej to godz. 22.30 w czwartek (poza gminą Pawłowice, gdzie energia ma zostać przywrócona do godz. 16.30).

Ucierpiał również ośrodek Fundacji Zwierzęca Arkadia. Zalane zostały boksy z psami, kociarnia, stajnia, drzewa są wyrwane z korzeniami i połamane, nie było prądu. Na szczęście żadne ze zwierząt nie ostało poszkodowane.

Zwierzęca Arkadia po nawałnicy - 20.06.2024 · fot. Fundacja Zwierzęca Arkadia


Zalane zostało również przytulisko "Przystań Ocalenie" w Ćwiklicach. W siedzibie fundacji zajmującej się zwierzętami nie było prądu.

Zalana Przystań Ocalenie w Ćwiklicach - 20.06.2024
Zalana Przystań Ocalenie w Ćwiklicach - 20.06.2024 · fot. Przystań Ocalenie / Facebook


Po nawałnicy w czwartek nieczynna była Pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie zostało powalonych sporo drzew. Miejsce jest już otwarte.

Zniszczenia w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie - 20.06.2024 · fot. Pokazowa Zagroda Żubrów


Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu poinformował także, że w związku z burzami i wichurami, 20 czerwca Park Aktywności w Pszczynie, Ośrodek Sportów Wodnych w Łące, boisko przy ul. Turystycznej w Łące oraz plac zabaw w Porcie Żeglarskim Wisła Wielka są nieczynne.

Zgubione tablice rejestracyjne na ogrodzeniu Hospicjum Ojca Pio - 20.06.2024
Zgubione tablice rejestracyjne na ogrodzeniu Hospicjum Ojca Pio - 20.06.2024 · fot. Sandra


Na ogrodzeniu Hospicjum Ojca Pio przy ul. Skłodowskiej-Curie w Pszczynie zostały umieszczone tablice rejestracyjne zagubione przez pojazdy w czasie powodzi błyskawicznej w środowy wieczór.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.