Najpopularniejsze

  • 16 lutego 2024
  • 24 marca 2024
  • wyświetleń: 13602

[FOTO] 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym Dniu Aktywności Fizycznej dla Seniorów!

Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. Pierwszy Powiatowy Dzień Aktywności Fizycznej dla Seniorów zorganizowały w piątek 22 marca Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie.

200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów - 22.03.2024 · fot. powiat


Wydarzenie otworzyli starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski i przewodnicząca Forum Seniorów Danuta Brandys.

- Zarząd Powiatu miał wiele pomysłów, ale powołanie rok temu Forum Seniorów było prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W tym czasie pszczyńska organizacja podjęła wiele cennych inicjatyw. Jedną z nich jest I Powiatowy dzień aktywności dla seniorów. Powołując Forum stawialiśmy sobie za cel integrację środowisk, osób wcześniej urodzonych z całego powiatu, z różnych gmin i klubów oraz osób, które angażują się działalność różnych instytucji. I to się udało - mówiła starosta Barbara Bandoła, która podkreślała, że Forum Seniorów to gremium doradcze, konsultacyjne i inicjatywne, reprezentujące środowiska seniorów z terenu każdej gminy powiatu pszczyńskiego.

O tym, jaką wybrać aktywność sportową przy różnego rodzaju schorzeniach opowiadała dr Agnieszka Jabłeka, specjalistka z zakresu geriatrii i chorób wewnętrznych.

- Do zumby potrzebujemy więcej sprawności. Musimy mieć zdrowe serce, płuca, kręgosłup i kolana. Nordic walking nie ma tak wielu obostrzeń. Możemy być mniej sprawni, aby uprawiać ten sport. Jeśli nie mamy osteoporozy i zaburzeń równowagi, to możemy ćwiczyć jogę. Jednak przed rozpoczęciem jakiekolwiek aktywności zawsze musimy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce - mówiła dr Agnieszka Jabłeka. I zadając wiele pytań seniorom pokazywała, jak ważny dla zdrowia jest ruch. - Aby długo i szczęśliwie żyć trzeba się poruszać, zatem nie pozostaje nic innego, jak ćwiczyć - tłumaczyła.

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały aktywności, z których mogą korzystać osoby w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej - zumba, joga, aerobic, nordic walking czy pickleball. Seniorzy aktywnie włączyli w treningi prowadzone przez instruktorów.

- Od dłuższego czasu czekałyśmy, na taką inicjatywę, która nie tylko zintegruje starsze pokolenie, ale będzie promowała zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną wśród seniorów - mówiły uczestniczki wydarzenia.

Na czym polega nordic walking opowiadał Tomasz Kwiatkowski, który z członkami amatorskiej drużyny sportowej Runaways z Woli przeprowadził rozgrzewkę i pokazał, jak poprawnie poruszać się z kijami, wykorzystując cały organizm. Trening jogi poprowadziła Beata Obracaj, instruktorka, która współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pawłowicach. Pokaz Zumby Gold i ćwiczeń na krzesłach zaprezentowała Marzena Szymańska, która prowadzi zajęcia dla seniorów w Suszcu.

Pokaz pickleballa przeprowadzili Marek Szklorz, instruktor PCI Pickleball i Marcin Matysik, przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Pickleballa "Polski Pickleball". Opowiedzieli o tym, jak grać i gdzie można uprawiać ten stosunkowo nowy na polskim rynku sport rakietowy, który stanowi mieszkankę tenisa stołowego, ziemnego i badmintona.

Anna Kozińska, która prowadzi zajęcia z gimnastyki rekreacyjnej Aktywny senior w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie zaprezentowała ćwiczenia z elementami pilatesu, stretchingu oraz jogi. Podczas spotkania fizjoterapeutka z goczałkowickiego uzdrowiska Katarzyna Wiśniewska opowiedziała o ćwiczeniach dla dobrej kondycji, które można samemu wykonać w domu.

I Powiatowy dzień aktywności dla seniorów rozpoczął się pokazem tańca towarzyskiego w wykonaniu grupy Powiew młodości z Żor, a zakończył pokazem tańca linowego w wykonaniu Laides Banditos z Żor. Seniorzy w przerwie odwiedzali stoiska, na których można było zapoznać się z ofertą Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój, grupy miłośników wycieczek rowerowych w gminie Goczałkowice-Zdrój oraz KTG PTTK "Magurka" Wola - Piesze wyprawy górskie.

O odpowiednie nawodnienie uczestników wydarzenia zadbało Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, przekazując naturalną wodę mineralną "Goczała" - nowość pod marką uzdrowiska.

Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Pszczyński, Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego oraz Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

POSiR

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj