Najpopularniejsze

  • 30 listopada 2023
  • 7 grudnia 2023
  • wyświetleń: 147645

Strzelanina na ulicach Pszczyny. 40-latek tymczasowo aresztowany, usłyszał zarzuty

W czwartek, 30 listopada w godzinach popołudniowych, około godziny 16, doszło do strzelaniny w rejonie ulic Skłodowskiej-Curie, Słonecznej i Ogrodowej w Pszczynie. Mundurowi byli zmuszeni użyć broni służbowej wobec napastnika, który w trakcie ucieczki nie przestawał strzelać w ich kierunku. Ostatecznie obezwładniony i ranny sprawca trafił do szpitala. Teraz śledczy ustalają okoliczności całego zdarzenia. Informację o aresztowaniu podejrzanego i treści stawianych mu zarzutów przekazał w poniedziałek 4 grudnia Prokurator Rejonowy w Pszczynie Leonard Synowiec.

Sceny grozy w Pszczynie. Strzelanina na ulicach
Sceny grozy w Pszczynie. Strzelanina na ulicach - 30.11.2023 · fot. pless.pl


Policjanci otrzymali zgłoszenie o dwóch mężczyznach, którzy strzelili do zaparkowanego samochodu na jednej z ulic osiedla Piastów w Pszczynie, uszkadzając w nim szybę. Na miejsce natychmiast wysłano patrol policji. Napastnicy, gdy tylko zauważyli policjantów, rozdzielili się i zaczęli uciekać.

Jeden z nich, u którego mundurowi zobaczyli broń, zaczął oddawać strzały w kierunku policjantów. Ci również użyli broni służbowej. W momencie, gdy jeden z funkcjonariuszy zauważył, że mężczyzna zatrzymał się, podbiegł do niego i wraz z pozostałymi policjantami obezwładnił napastnika. Okazało się, że mężczyzna jest ranny. 40-latek trafił do szpitala, gdzie pilnowali go policjanci. Mężczyzna był bardzo agresywny zarówno podczas zatrzymania, jak i w szpitalu.

Drugi z mężczyzn, 36-latek, również został zatrzymany. Był nietrzeźwy.

Sceny grozy w Pszczynie. Strzelanina na ulicach - 30.11.2023
Sceny grozy w Pszczynie. Strzelanina na ulicach - 30.11.2023 · fot. KWP Katowice


Aktualizacja, piątek, 1 grudnia, godz. 9.05Jak poinformował nasz portal aspirant sztabowy Adam Jachimczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, ranny 40-latek to mieszkaniec województwa mazowieckiego. Mężczyzna został postrzelony w okolice brzucha i rękę. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mężczyźnie została pobrana krew w celu wykonania badań na obecność alkoholu lub (i) ewentualnych innych środków odurzających. Wszystko wskazuje na to, że napastnik posługiwał się bronią czarnoprochową (rewolwer).

Sceny grozy w Pszczynie. Strzelanina na ulicach - 30.11.2023
Sceny grozy w Pszczynie. Strzelanina na ulicach - 30.11.2023 · fot. KWP Katowice


Z kolei 36-latek to mieszkaniec powiatu pszczyńskiego, który niedawno opuścił mury więzienia. Po zatrzymaniu mężczyzna został przebadany alkomatem - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Śledczy ustalają dokładne okoliczności całego zdarzenia - m.in. pochodzenie broni, której używał napastnik.

Aktualizacja, poniedziałek, 4 grudnia, godz. 14:4040-latek, który strzelał w kierunku interweniujących policjantów z broni czarnoprochowej, został tymczasowo aresztowany. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej prok. Leonard Synowiec, mężczyźnie przedstawiono zarzut dotyczący usiłowania zabójstwa, połączonego z czynną napaścią na funkcjonariuszy i zmuszaniem ich do zaniechania prawnej czynności służbowej. Drugi zarzut dotyczy zniszczenia mienia - chodzi o uszkodzenie dwóch pojazdów poprzez oddanie do nich strzałów. Sąd uwzględnił wniosek o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące.

Poniżej publikujemy odpowiedź Leonarda Synowca, prokuratora rejonowego w Pszczynie, na zapytanie portalu pless.pl.

Prokuratura Rejonowa w Pszczynie w ramach śledztwa o sygn. 4114-1.Ds.481.2023 zarzuciła Lechowi B. popełnienie 2 przestępstw polegających na tym, że:
  1. w dniu 30 listopada 2023 r. w Pszczynie, w miejscu publicznym, w rejonie ulic Słonecznej, Dobrawy i Skłodowskiej-Curie, działając w zamiarze co najmniej ewentualnym, podczas i w związku z wykonywaniem wobec niego czynności służbowych przez funkcjonariuszy Policji, poprzez oddanie strzałów z niebezpiecznego, podobnego do broni palnej, przedmiotu w kierunku interweniujących próbujących go obezwładnić i zatrzymać funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie swoim zachowaniem bezpośrednio zmierzał do spowodowania ich śmierci, jednak zamierzonego celu nie osiągnął ze względu na postawę funkcjonariuszy Policji polegającą na podjęciu uników i ukrywaniu się za przeszkodami. a nadto stosując w ten sposób przemoc i groźbę bezprawną dopuścił się czynnej napaści na ww. funkcjonariuszy Policji i działał tym samym w celu zmuszenia ich do zaniechania prawnej czynności służbowych w postaci obezwładnienia go i zatrzymania celem wykonania z nim czynności procesowych. tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. i art. 224 § 2 k.k. i art. 223 § 1 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.
  2. w dniu 30 listopada 2023 r. w Pszczynie, w miejscu publicznym na ulicy Antesa. działając w krótkich odstępach czasu i wykonaniu z góry powziętego zamiaru. poprzez oddanie dwóch strzałów z niebezpiecznego, podobnego do broni palnej. przedmiotu dokonał zniszczenia poprzez postrzelenie szyby tylnej oraz przedniego prawego siedzenia samochodu ciężarowego marki Mercedes Viano oraz zniszczenia poprzez przestrzelenie karoserii samochodu osobowego marki BMW X3, działając przy tym bez powodu i okazując w ten sposób rażące lekceważenie porządku prawnego tj. o przestępstwo z art. 288 § 1 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.


Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Pszczynie Sąd Rejonowy w Pszczynie zastosował względem podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

ar, BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.