Najpopularniejsze

  • 20 listopada 2023
  • 21 listopada 2023
  • wyświetleń: 21766

Nowa siedziba Oddziału Terenowego RCKiK w Pszczynie otwarta! Zobaczcie, jak wygląda!

W poniedziałek 20 listopada została oficjalnie otwarta nowa siedziba Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Nowa siedziba Oddziału Terenowego RCKiK w Pszczynie otwarta - 20.11.2023 · fot. powiat


Już od wtorku, 21 listopada, od godz. 7.00 krwiodawcy będą mogli oddawać krew w nowej siedzibie Terenowego Oddziału RCKiK w Pszczynie. W poniedziałek po południu Michał Szafrański, p.o. dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oficjalnie otworzył nową lokalizację.

To była ekspresowa inwestycja, bo w maju tego roku wbito pierwszą łopatę pod budowę. Nowoczesny budynek o powierzchni ponad 200 m2, zlokalizowany przy ul. Antesa 11 A, wykonany został w technologii modułowej o konstrukcji szkieletowej drewnianej. Znajdują się tu m.in. wygodna poczekalnia, rejestracja, gabinet lekarski oraz przestronne pomieszczenie do oddawania krwi z czterema stanowiskami. Zapewnione zostały także miejsca parkingowe. Nowością jest internetowy system kolejkowy, który ma usprawnić obsługę dawców.

Pszczyński Oddział jest jednym z najprężniejszych w regionie. Każdego miesiąca krew oddaje w nim 1000 osób. Dlatego tak ważne było znalezienie nowej lokalizacji, bo dotychczasowa, mieszcząca się w budynku mieszkalno-usługowym, była zbyt ciasna. Dawcy z powodu braku poczekalni musieli czekać w kolejce na deszczu, słońcu i mrozie.

Odpowiednią działkę pod budowę Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach pozyskało dzięki współpracy z Zarządem oraz Radą Powiatu Pszczyńskiego.

- Jesteśmy dumni, że część terenu przyszpitalnego, na którym wcześniej posadowiony był nieużytkowany obiekt, można było zamienić w miejsce tak pożyteczne, ważne i potrzebne naszej społeczności oraz wszystkim ludziom, których życie ratuje krew dawców - mówiła starosta Barbara Bandoła, która wspomniała również postać dr n med. Stanisława Dyląga, wieloletniego dyrektora katowickiego RCKiK, który był orędownikiem budowy nowej siedziby dla pszczyńskiej stacji krwiodawstwa. Stanisław Dyląg zmarł w maju tego roku, niedługo po rozpoczęciu budowy nowej siedziby Oddziału Terenowego w Pszczynie.

- Historia tej inwestycji jest dla nas bardzo ważna. To piękna opowieść o tym, jak prof. Stanisław Dyląg zwrócił się do nas z inicjatywą powstania w tym miejscu Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Pszczynie. Udokumentowaliśmy ten moment zdjęciem, które jest wykonane na tle poprzedniego budynku. Nie jest przypadkiem, że to tutaj ta inicjatywy RCKiK została zaadresowana, bo w Pszczynie, dzięki krwiodawcom i Pszczyńskiej Grupie Motocyklowej ilość krwi oddawanej każdego roku jest niezwykle imponująca - dodała starosta.

Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego i przedstawiciel Pszczyńskiej Grupy Motocyklowej zaznaczył, że Pszczyna i ziemia pszczyńska bez krwiodawstwa nie mają szans. - Ten obiekt powstał nie dla splendoru RCKiK, nie dla splendoru samorządów, które w tym uczestniczyły, ale dla tych, którzy dzięki swojej ofiarności ratują innym życie. Życzę samych bezpiecznych donacji - mówił przewodniczący.

Michał Szafrański, p.o. dyrektora RCKiK podziękował za wsparcie w imieniu krwiodawców, załogi pszczyńskiego punktu oraz RCKiK w Katowicach. - Terenowy Oddział w Pszczynie pod względem poboru był bardzo popularny wśród dawców. Na tle większych miejscowości i większych oddziałów terenowych wyróżniał się bardzo istotnie. Jest to zasługa wszystkich osób, które honorowe krwiodawstwo od wielu lat propagowały - mówił, zaznaczając, że budynek powstał w ciągu kilku miesięcy. - Mamy nadzieję, że tutaj krwiodawcy będą się bardzo dobrze czuli i pobór będzie jeszcze większy niż do tej pory. Od razu wyposażyliśmy budynek w system rejestracji online i system kolejkowy, czyli dawcy mają możliwość umówienia się od razu na konkretną godzinę. I to gwarantuje pierwszeństwo przed osobami, które nie są zapisane. Staramy się wdrażać takie rozwiązanie, żeby nie było trzeba stać w kolejkach - dodał Michał Szafrański.

- Życzę powodzenia. Od wielu lat pszczyński Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prężnie działa, co odzwierciedlają statystyki. Miesięcznie krew oddaje prawie 1000 osób. Obsługa takiej ilości dawców możliwa jest dzięki profesjonalnemu podejściu do wykonywanej pracy - powiedziała zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.

Podczas uroczystości wręczono odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.