Reklama

Najpopularniejsze

  • 14 września 2023
  • 1 października 2023
  • wyświetleń: 5163

[FOTO] Prestiżowe nagrody dla najlepszych absolwentów "Chrobrego"

Jagoda Orlik i Stanisław Janus - to absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, którzy 29 września powrócili w szkolne mury, by odebrać prestiżowe wyróżnienia.

Nagrody dla najlepszych absolwentów „Chrobrego” - 29.09.2023 · fot. Powiat


Każdego roku rodzina Stanisława Ciska, który niegdyś w "Chrobrym" uczył matematyki, wyróżnia najzdolniejszego absolwenta szkoły w dziedzinie nauk ścisłych. Marzeniem nauczyciela było kształcenie młodzieży polskiej nie tylko na ludzi światłych o wysokiej etyce i kulturze, ale także dumnych ze swojej polskości.

Aby uczcić pamięć zmarłego i dopomóc w spełnieniu się tego marzenia, jego rodzina z synem Andrzejem na czele utworzyła fundację, która począwszy od roku szkolnego 2015/2016 przyznaje nagrodę w wysokości 5 tys. zł odznaczającym się absolwentom szkoły. Warunkiem jej otrzymania są wysokie wyniki w nauce i z egzaminu maturalnego.

W tym roku do grona wyróżnionych absolwentów dołączył Stanisław Janus, który osiągnął najlepsze wyniki na maturze, zwłaszcza z nauk ścisłych - matematyki (poziom podstawowy - 100%) i fizyki (poziom rozszerzony - 92%). Szkołę ukończył ze średnią - 5,53 z czterech ostatnich lat nauki. Uczestniczył w konkursach i olimpiadach matematycznych. Został najlepszym absolwentem szkoły. Teraz studiuje matematykę na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Na maturze zdawał aż osiem przedmiotów, głównie z zakresu nauk ścisłych - mówiła Renata Dyrda, dyrektor I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Nagrody dla najlepszych absolwentów „Chrobrego” - 29.09.2023
Nagrody dla najlepszych absolwentów "Chrobrego" - 29.09.2023 · fot. Powiat


Fundacja im. Stanisława Ciska w tym roku postanowiła przyznawać również nagrodę im. profesorów Anny i Kazimierza Zachariasiewiczów w wysokości 5 tys. zł za najlepsze wyniki w nauce w dziedzinie nauk humanistycznych.

Laureatką nagrody została Jagoda Orlik. Absolwentka "Chrobrego" najlepiej w szkole zdała maturę z języka polskiego (poziom podstawowy - 100%), angielskiego (poziom podstawowy - 100%) i francuskiego. Liceum ukończyła ze średnią ocen - 5,00, z czterech ostatnich lat - 4,60. Obecnie studiuje japonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Nagrody dla najlepszych absolwentów „Chrobrego” - 29.09.2023
Nagrody dla najlepszych absolwentów "Chrobrego" - 29.09.2023 · fot. Powiat


Anna Zachariasiewicz była zatrudniona w Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie w latach 1945-1974 na stanowisku nauczyciela języka francuskiego i rosyjskiego. Zaś Kazimierz Zachariasiewicz - na stanowisku nauczyciela języka polskiego. Prowadził również bibliotekę szkolną. Podczas uroczystości wręczenia nagród ufundowanych przez Fundację im. Stanisława Ciska nauczycieli wspominali absolwenci szkoły - Jolanta Seidel i Czesław Kliś. - To dowody były elementem lekcji matematyki prowadzonych przez prof. Ciska. To był prawdziwy spektakl. Potrafił wyczarowywać różnego rodzaju fakty, umieszczać je w odpowiednim miejscu. Swoim podejściem, przedstawianiem zagadnień mocno angażował słuchaczy - wspominał Czesław Kliś, uczeń Stanisława Ciska.

O Kazimierzu Zachariasiewiczu opowiadała Jolanta Seidel. - Uczył mnie w pierwszych dwóch latach języka polskiego. Był wybitnym polonistą. Fantastycznym dydaktykiem. Poprzez sposób prowadzenia lekcji nauczył nas samodzielnego myślenia - mówiła Jolanta Seidel, absolwentka pszczyńskiej szkoły.

Znalezienia się w gronie laureatów tych prestiżowych nagród oraz świetnych wyników w nauce i na egzaminie maturalnym gratulował absolwentom "Chrobrego" wicestarosta Damian Cieszewski. - Sam jestem w gronie absolwentów tej szkoły, ciekawych czasów - świeżo po stanie wojennym. W tym trudnym okresie kształtowały się nasze charaktery. Niemniej jednak nasi profesorowie, do których "Chrobry" ma wielkie szczęście, potrafili odpowiednio poprowadzić nas przez życie i zostawić kierunkowskazy na kolejne lata - mówił wicestarosta Damian Cieszewski.

ar, BM / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj