pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 14 marca 2023
  • 18 marca 2023
  • wyświetleń: 11553

Wyburzono budynek przy szpitalu. Powstanie tu punkt krwiodawstwa

W listopadzie ubiegłego roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zostało właścicielem nieruchomości w pobliżu pszczyńskiego szpitala. Znajdujący się na działce obiekt właśnie został zburzony. W jego miejsce ustawiony zostanie budynek modułowy, w którym znajdzie się nowa siedziba Terenowego Oddziału w Pszczynie.

Reklama

Rozbiórka budynku dawnego prosektorium - 14.03.2023 · fot. pless.pl


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od dłuższego czasu szukało działki pod nowy Terenowy Oddział krwiodawstwa w Pszczynie. Aby pozyskać środki z Ministerstwa Zdrowia, konieczne było posiadanie nieruchomości na własność. Obecna siedziba mieści się w pomieszczeniach budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Bednorza. Jest to jeden z najprężniejszych punktów w regionie, miesięcznie krew oddaje tu nawet 1000 osób. Pomieszczenia są jednak zbyt ciasne, by przyjąć aż tylu chętnych dawców, którzy z powodu braku poczekalni stoją na przed budynkiem niezależnie od warunków atmosferycznych. Są problemy z parkowaniem, a kolejka ustawia się już od wczesnych godzin porannych.

7 listopada starosta Barbara Bandoła, członek Zarządu Powiatu Grzegorz Nogły oraz dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Stanisław Dyląg złożyli podpisy na akcie notarialnym. Tym samym dokonano sprzedaży nieruchomości przy ul. Antesa (należącej do powiatu pszczyńskiego) w okolicy pszczyńskiego szpitala na rzecz RCKiK. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Centrum krwiodawstwa jest już właścicielem działki w Pszczynie.

Działka przy ul. Antesa, na której stanie budynek modułowy, rckik
RCKiK dokona rozbiórki nieużytkowanego od lat budynku - 08. 11.2022 · fot. powiat


Budynek znajdujący się na działce właśnie został zburzony. Zadanie polegające na rozbiórce obiektu wraz z elementami zagospodarowania przestrzennego realizuje firma Nieregularny Przewóz Ładunków Stanisław Gumieniak z Katowic za kwotę 83 640,00 zł.

Zgodnie z planami przedstawionymi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, w tym miejscu stanie budynek o powierzchni użytkowej ok. 200 m2. Postępowanie przetargowe na zaprojektowanie, wykonanie, dostawę i montaż budynku modułowego zostało rozstrzygnięte początkiem stycznia. Zadanie zrealizuje firma RISER Sp. z o.o. z Jaworzna, a jego koszt wyniesie ponad 2,5 mln zł.

Budynek wykonany zostanie w technologii modułowej o konstrukcji szkieletowej drewnianej. Znajdą się w nim m.in. pomieszczenie do poboru krwi, gabinet lekarski, wyczekiwana przez krwiodawców poczekalnia, toalety, rejestracja i pomieszczenia techniczne. Dodatkowo na działce powstanie parking, posadowione zostaną ławki, pojawią się też nowe nasadzenia zieleni.

- Budynek powstanie w technologii modułowej, która znacznie przyspiesza budowę. Zgodnie z umową wykonawca ma czas do końca sierpnia na wykonanie budynku "pod klucz" z zagospodarowaniem terenu, miejscami parkingowymi, ogrodzeniem i zielenią. Mamy nadzieję, że we wrześniu będziemy mogli oddać budynek do użytkowania - mówi Michał Szafrański, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych RCKiK w Katowicach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka miesięcy mieszkańcy powiatu pszczyńskiego będą mogli oddawać krew w nowej lokalizacji. - To była bardzo dobra decyzja, dzięki której najwięcej zyskają mieszkańcy - stałą siedzibę dla punktu krwiodawstwa w Pszczynie. Teren już się zmienia, z działki zniknął nieużytkowany od lat budynek. Warunki dla krwiodawców będą tu komfortowe - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.