pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 14 marca 2023
  • 18 marca 2023
  • wyświetleń: 7964

Będzie bezpłatna komunikacja gminna? Burmistrz zdradza plany!

1 września 2018 roku uruchomiona została w Pszczynie gminna komunikacja. Początkowo obsługiwane były trzy linie, jednak z czasem siatka połączeń się rozrosła i obecnie w gminie funkcjonuje siedem linii. Czy mieszkańcy chętnie wybierają ten środek transportu? Co robi gmina, by ich do tego zachęcić? Czy w planach jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców gminy Pszczyna? Zapytaliśmy o to w pszczyńskim Urzędzie Miejskim.

Reklama

Pszczyńska komunikacja Gminna
Autobus Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej · fot. UM Pszczyna


W ubiegłym roku urzędnicy zaobserwowali znaczący wzrost zainteresowania Pszczyńską Komunikacją Gminną. - Mieszkańcy coraz częściej decydują się na podróż autobusem, zwłaszcza na trasach obejmujących dwie lub więcej miejscowości. W 2022 roku pasażerowie zakupili aż 171 121 biletów jednorazowych oraz 2118 biletów miesięcznych - mówi Oskar Piecuch, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Rekordowym miesiącem był pod tym względem grudzień 2022 roku. Sprzedano wówczas 30 264 bilety jednorazowe i 480 biletów miesięcznych uprawniających do podróży Pszczyńską Komunikacją Gminną.

- W tym roku zainteresowanie komunikacją gminną nadal rośnie. Porównując, w lutym 2023 roku sprzedano dwa razy więcej biletów jednorazowych niż rok wcześniej i blisko trzy razy więcej biletów miesięcznych niż w analogicznym okresie w 2022 roku - zauważa rzecznik pszczyńskiego ratusza.

Dodać należy, że statystyki nie uwzględniają bezpłatnych przejazdów, z których już teraz mogą korzystać między innymi dzieci w wieku do 4 lat i osoby, które ukończyły 70. rok życia, a także osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.

Dla dzieci, uczącej się młodzieży oraz studentów są ulgi 50%, co oznacza, że w granicach jednej miejscowości koszt pojedynczego biletu to 75 groszy, a miesięcznego - 24,75 zł.

To już bardzo atrakcyjna zachęta, aby korzystać z transportu zbiorowego. W niedalekiej przyszłości zamierzamy jednak pójść o krok dalej i zaproponować wszystkim mieszkańcom darmową komunikację publiczną.

Dariusz SkrobolBurmistrz Pszczyny


Jak dodaje burmistrz, takie działanie ma na celu zachęcenie mieszkańców do zamiany podróży samochodem na autobusy, a w ślad za tym zmniejszenie liczby pojazdów na drogach i korków.

- Przesiadka na komunikację gminną to przede wszystkim oszczędności dla samych mieszkańców. Przejazd autobusem już dziś jest tańszy niż taka sama trasa pokonana większością samochodów. To także czynnik ekologiczny. Mniej pojazdów to mniej spalin, a więc czystsze powietrze - przekonuje Dariusz Skrobol.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.