pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 1 marca 2023
  • 5 marca 2023
  • wyświetleń: 8131

[ZDJĘCIA] Stara Pijalnia w Goczałkowicach po remoncie!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj

Zakończyły się roboty budowlane i prace konserwatorskie przy budynku Starej Pijalni w Goczałkowicach-Zdroju realizowane przez Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Prace te przyczyniły się nie tylko do zachowania obiektu w dobrym stanie technicznym, ale też przywróciły jego dawną formę i kolorystykę elewacji oraz wnętrza. Zobaczcie, jak prezentuje się ten obiekt po remoncie!

Reklama

Stara pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju po remoncie - 28.02.2023 · fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


Zakres kompleksowych robót obejmował m. in. naprawę oraz wymianę elementów konstrukcji, wymianę pokrycia dachowego (ze względu na stwierdzony zły stan zachowania), konserwację i wymianę części finezyjnej stolarki okiennej, wprowadzenie nowej posadzki, rekonstrukcję dekoracyjnego odeskowania w najniższej partii elewacji (pierwotnie ceglany wątek nie był przeznaczony do wyeksponowania).

Wnętrza starej pijalni solanki po remoncie - 28.02.2023 · fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


Dokumentacja projektowa została oparta na podstawie ekspertyzy technicznej określającej stan zachowania poszczególnych części i elementów oraz określającej niezbędne wzmocnienia i wymianę zniszczonych fragmentów budynku, a także programu prac konserwatorskich poprzedzonych wnikliwymi badaniami konserwatorskimi i kwerendą archiwalną.

Pijalnia solanki w Uzdrowisku na starych pocztówkach
Pijalnia solanki w Uzdrowisku na starych pocztówkach · fot. Udostępnił Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kat


Jak widać na archiwalnych fotografiach i pocztówkach (często podkolorowywanych niezgodnie ze stanem faktycznym) kolorystyka budynku zmieniała się. Badania stratygraficzne potwierdziły występowanie siedmiu warstw chronologicznych i dziewięciu warstw technologicznych na poszczególnych ścianach elewacji oraz sześciu warstw chronologicznych i siedmiu warstw technologicznych na ścianach i suficie wnętrza budynku.

Pijalnia solanki w Uzdrowisku na starych pocztówkach
Pijalnia solanki w Uzdrowisku na starych pocztówkach · fot. Udostępnił Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kat


Elewacje budynku były wielokrotnie przemalowywane (najstarsze przemalowanie przed rokiem 1904 r. wprowadziło tonację ugrową zestawioną z niebieskimi i białymi elementami. Młodsze przemalowania były koloru liliowo-szarego, następnie w tonacji biało-niebieskiej z jasnobrązowym belkowaniem, ostatnia aranżacja wprowadziła z kolei kolorystykę biało-czarną).

Remont budynku pijalni solanki w Goczałkowicach - 07.07.2022 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Pierwotnie fantazyjnie docinane belki konstrukcyjne były malowane na kolor oliwkowo-zielony (wewnątrz budynku ich skrajne kanele wykończono na złoto), natomiast deskowanie ścian utrzymane było w kolorze jasnobeżowym. Dążąc do przywrócenia budynku do stanu historycznego zadecydowano o powrocie do tej kolorystyki pierwotnej.

Budynek Starej Pijalni położony przy ul. Uzdrowiskowej w Goczałkowicach-Zdroju wpisany został indywidualnie do rejestru zabytków pod nr A-1464/92, na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 7 maja 1992 r.

BM / pless.pl

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj