pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 10 stycznia 2023
  • 14 stycznia 2023
  • wyświetleń: 7644

Pszczyński fotograf zwyciężył w międzynarodowym konkursie

Fotograf Jacek Cisło otrzymał 1. nagrodę w kategorii specjalnej "El Camino de Santiago" w VIII Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Jalón Ángel organizowanym przez Archiwum Fotograficzne Jalón Ángel, podmiotu grupy San Valero i Uniwersytet San Jorge w Saragossie. Do konkursu zakwalifikowano ponad 1800 zdjęć z 90 krajów świata.

Reklama

„Na drodze wdzięczności i dziękczynienia” to zwycięska fotografia Jacka Cisło
"Na drodze wdzięczności i dziękczynienia" · fot. Jacek Cisło


"Na drodze wdzięczności i dziękczynienia" to zwycięska fotografia Jacka Cisło. Jury podkreśliło, że obraz opiera się na duchowości drogi, jakby płynął z natury. Podkreśla samotność pielgrzyma w cichej walce ze zmęczeniem i pokonywaniem własnych słabości. Jury konkursu wskazało ponadto, że praca ta jest porównywalna do pracy Cristiny Garcii Rodero, najbardziej wybitnej hiszpańskiej dokumentalistki - dowiadujemy się ze strony Uniwersytetu San Jorge w Saragossie.

Prace nadesłane na tegoroczny konkurs oceniało jury, w którego skład weszli profesorowie sztuki z Uniwersytetu w Saragossie i Madrycie. Informację o werdykcie Jury podał Uniwersytet San Jorge i Polski Instytut Kultury przy ambasadzie RP w Madrycie.

Konkurs został rozstrzygnięty w lipcu 2022 roku, lecz dopiero 17 listopada 2022 roku w Antiguo Casino Mercantil w Saragossie zainaugurowano wystawę, gdzie m.in. można oglądać prace Jacka Cisło. Fotografie zawisły we wnętrzach, które mają zaskakującą historię. Otóż 12 marca 1923 roku pojawił się tam na uroczystym bankiecie Albert Einstein, który tego dnia na Uniwersytecie w Saragosssie wygłosił wykład o swojej teorii względności. Obecnie wnętrza udostępniane są zwiedzającym tylko przy okazji ważniejszych wystaw i koncertów. Jest to zatem niepowtarzalna okazja, by zwiedzić historyczne wnętrza. Wystawa czynna jest jeszcze do 14 stycznia.

Przed laty pszczyński fotograf został uhonorowany m.in. błękitną wstęgą FIAP - Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej - jedynej organizacji fotograficznej na świecie uznawanej i reprezentowanej przez UNESCO. Inne fotografie Jacka Cisło znalazły się na podium kilkudziesięciu konkursów artystycznych, których organizatorami były m.in. Królewskie Towarzystwo Fotograficzne Tajlandii, Uniwersytet Silpakorn w Bangkoku, komisja Europejska w Brukseli, Hiszpańskie Przedstawicielstwo Komisji i Europarlamentu w Madrycie, UNESCO, Uniwersytet Jagielloński oraz organizacje i towarzystwa fotograficzne. W Bangkoku mieszkaniec gminy został uhonorowany medalem księcia Narisa.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.