pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 18 lutego 2023
  • 21 lutego 2023
  • wyświetleń: 12524

II wojna światowa w Pszczynie: tragiczne zdarzenie na Dworcowej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Dzieje Pszczyny obfitują w wiele nie do końca wyjaśnionych wydarzeń. Tym razem w cyklu "Historyczne ciekawostki" o jednym z nich wspomina nasz czytelnik Ryszard Komar. Z rodzinnego przekazu wynika, że w czasie "wyzwolenia" Pszczyny w lutym 1945 r. na skrzyżowaniu ulic Dworcowej, 3 Maja i Parkowej doszło do tragicznego zdarzenia.

Reklama

Radziecki pocisk zabił pluton żołnierzy niemieckich. Była to grupa młodych, nieostrzelanych w boju żołnierzy, rodem z okolic Raciborza. Zwłoki leżały tam do czasu przesunięcia się frontu.

Mój dziadek wraz z grupą kolegów dokonał pochówku nieszczęsnych młodych ludzi w parku za ówczesnym budynkiem Kasy Chorych (obecnie Powiatowy Urząd Pracy). Opowieść tą słyszałem wiele razy, ale nie interesując się nią zbytnio. Gdzieś w latach siedemdziesiątych spacerowałem z matką o zmroku w dzień Wszystkich Św. aleją obok chyba nieistniejącego wówczas skansenu. W zaroślach pomiędzy aleją a wspomnianym budynkiem zauważyliśmy palący się znicz, co bardzo wzruszyło mamę.

Upłynęło wiele czasu od tego wydarzenia. W 2008 roku trafiłem na arcyciekawą książkę "Nasze czasy Wiek XX" autorstwa Stefana Floriana Gruszki, która ukazała się staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, wydrukowaną w Oficynie Drukarskiej. W niej znalazłem fragment opisujący to wojenne wydarzenie. Autorem tych wspomnień był Antoni Spyra, który w tym czasie mieszkał nieopodal miejsca tragedii. Miejsce pochówku zlokalizował pomiędzy młynem, ślusarnią (obecnie parking), a drogą parkową.

Od nowa odżyły moje wspomnienia z lat młodzieńczych. Postanowiłem zbadać dokładnie sprawę i zlokalizować miejsce pochówku żołnierzy. Odwiedziłem referat w Urzędzie Miejskim zajmujący się miejscami pochówku żołnierzy. Tam brak śladów. Podobnie w księdze zgonów w kancelarii kościoła pw. Wszystkich Świętych nie ma adnotacji o takim pochówku w lutym 1945 r. Rozmawiałem z mieszkańcami okolicznych budynków. Niestety nic nie wskórałem.

Publikując ten artykuł, mam nadzieję, że czytelnicy wzbogacą moją wiedzę o inne fakty związane z tym tragicznym wydarzeniem, a szczególnie pomogą zlokalizować miejsce pochówku. Kontakt poprzez redakcję: http://www.pless.pl/wyslijinfo.

Ryszard Komar

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj