pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 25 listopada 2022
  • 26 listopada 2022
  • wyświetleń: 6904

[ZDJĘCIA] Inauguracja obchodów jubileuszu 280-lecia Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie to szkoła z bogatą tradycją i piękną teraźniejszością. W weekend 26-27 listopada absolwenci, uczniowie, nauczyciele rodzice i przyjaciele szkoły świętują 280-lecie "Chrobrego".

Reklama

Obchody jubileuszu potrwają przez cały weekend. W piątek otwarta została wystawa prezentująca historię i współczesność szkoły, a w samo południe odbyła się uroczysta inauguracja obchodów. Była to artystyczna i intelektualna uczta na sprawą występów uczniów i wykładu "O mądrości" wygłoszonego przez prof. Tadeusza Gadacza. W szkolnej auli zgromadzili się samorządowcy, emerytowani i obecni nauczyciele, absolwenci, uczniowie i przyjaciele szkoły. Jednym z gości był Marek Światopełk Czetwertyński, potomek rodu Czetwertyńskich.

Starosta Barbara Bandoła wspólnie z wicestarostą Damianem Cieszewskim i członkiem Zarządu Powiatu Grzegorzem Nogłym złożyli gratulacje na ręce dyrektor Renaty Dyrdy dla całej społeczności szkolnej.

- Jestem przekonana, że każdy uczeń od XVIII wieku chodząc do tej pierwszej ewangelickiej szkoły miał nadzieję na rozwój, na lepszą przyszłość. I na pewno tak jest dzisiaj - ta nadzieja łączy wszystkie pokolenia przez te 280 lat - mówiła Barbara Bandoła.

- Absolwenci "Chrobrego" są filarami ziemi pszczyńskiej. Są lekarzami, artystami, prawnikami, naukowcami, inżynierami, samorządowcami, którzy budują naszą społeczność. Jeszcze raz gratuluję osiągnięć wszystkim absolwentom i uczniom, nauczycielom dziękuję za to, że dla kolejnych pokoleń młodych ludzi są autorytetem i natchnieniem. Życzę wytrwałości w budowaniu szkoły otwartej na potrzeby i marzenia młodzieży - dodała.

Władze powiatu przekazały z okazji jubileuszu okolicznościowy grawer i bon na zakup sprzętu audiowizualnego.

- Cieszę się, że jest taka szkoła, która niesie ze sobą 280 lat tradycji. Nie w formie tylko i wyłącznie murów. To tradycja, która jest oparta na nauczycielach i uczniach - zaznaczył burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol i przypomniał o nauczycielach, których nie ma już z nami, a wspaniale przekazywali wiedzę, umiejętność znalezienia się w świecie, ale też dawali możliwość podejmowania decyzji.

Koncert w pszczyńskim ZamkuW piątkowy wieczór, 25 listopada wieczorem w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbył się jubileuszowy koncert z udziałem uczniów i absolwentów Chrobrego. Ta szkoła z 280-letnią tradycją to prawdziwa kuźnia talentów.

Przed absolwentami, nauczycielami, pracownikami i przyjaciółmi szkoły wystąpili obecni uczniowie - Karolina Wziątek, Michał Kałuża i Tomasz Beer. W sali lustrzanej wystąpili też absolwenci - Marta Lucjan, Damian Stania, Sonia Poloczek oraz Bartłomiej Dzida wraz ze swoją 7-letnią uczennicą Sonią Prokopowicz.

Marta Lucjan na obchody 280-lecia szkoły przyjechała prosto ze Szwajcarii. Koncertowała w wielu krajach w Europie, Dubaju, Chinach i Japonii. Przez 3 lata grała w Orkiestrze Młodzieżowej Unii Europejskiej, wczoraj na skrzypcach zagrała w Pszczynie. Wieczorny koncert zwieńczył występ Chóru Młodzieżowego "Per Spasso" działającego przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Jak to się zaczęło?W listopadzie 1742 r. hrabia Erdmann von Promnitz, właściciel ziemi pszczyńskiej założył dwuklasową szkołę dla ludności ewangelickiej. Do tej tradycji nawiązuje I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Ważnych dat w historii "Chrobrego" jest wiele. Bez wątpienia taką datą jest rok 1881, kiedy oddano do użytku nowy budynek szkoły, obecną siedzibę liceum oraz rok 1922, kiedy władze polskie przejęły szkołę i przekształciły ją w państwowe gimnazjum klasyczne. Szkoła cieszyła się wielką sławą. Uczęszczali do niej m.in. synowie wielkich rodów ziemiańskich: Potoccy, Sapiehowie, Czetwertyńscy, Zamoyscy. Było to dla nich ważne miejsce, o czym świadczą utrzymywane do dzisiaj kontakty z księciem Albertem Czetwertyńskim, synem wychowanka "Chrobrego". Książę funduje stypendium w wysokości 6000 zł rocznie dla uzdolnionego ucznia szkoły.

Okres międzywojenny to były piękne lata. Uczono 4 języków obcych, w tym angielskiego jako nadobowiązkowego, prowadzony był chór, orkiestra, program nauczania obejmował także "ćwiczenia cielesne". Nauka w gimnazjum przerwana została we wrześniu 1939 r. II wojna światowa to był dramatyczny czas, także dla uczniów i wychowanków szkoły. W 1946 w budynku funkcjonowało już nie tylko gimnazjum, ale także liceum.

Absolwenci wrócą w szkolne mury - zjazd absolwentówW sobotę i niedzielę odbędzie się IV Zjazd Absolwentów, a w budynku liceum odbędą się spotkania roczników. Będzie to okazja do zwiedzenia szkolnego muzeum, poszperania w kronikach i innych dokumentach, posłuchania szkolnych zespołów czy zobaczenia filmu o wyjątkowych absolwentach "Chrobrego". W szkolne mury wrócą absolwenci z lat 50. XX wieku.

Pełny program obchodów znajdziecie tutaj: 280 lat Chrobrego: IV Zjazd Absolwentów i festiwal GIMP!

280 lat Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "280 lat Chrobrego" podaj

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.