pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 10 listopada 2022
  • 17 listopada 2022
  • wyświetleń: 12806

[ZDJĘCIA] W szkole na Starej Wsi otwarto izbę pamięci braci Gazdów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "SP nr 3" podaj

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Pszczynie w czwartek, 10 listopada otwarto uroczyście izbę pamięci Kazimierza i Stanisława Gazdów. Przed budynkiem odsłonięto także pamiątkowy głaz. To właśnie do tej szkoły uczęszczały legendy śląskiego i polskiego kolarstwa!

Reklama

Izba pamięci Kazimierza i Stanisława Gazdów - 10.11.2022 · fot. pless.pl


W izbie pamięci zebrano trofea - puchary, medale, proporczyki i wiele innych sportowych pamiątek, a także fotografie z wyścigów. O utworzenie miejsca starała się rodzina słynnych pszczyńskich kolarzy. Pomysłodawcą jest Franciszek Gazda - kuzyn braci Gazdów, zaś fundatorem jest Michał Gazda - syn Kazimierza Gazdy.

Akademia z okazji Święta Niepodległości i otwarcia izby pamięci Gazdów w ZSP nr 3 w Pszczynie - 10.11.2022
Rowery pszczyńskich legend kolarstwa · fot. pless.pl

Rodzina braci Gazdów na wspólnej fotografii wykonanej w dniu otwarcia izby pamięci - 10.11.2022
Rodzina braci Gazdów na wspólnej fotografii wykonanej w dniu otwarcia izby pamięci - 10.11.2022 · fot. powiat


Uroczystości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym rozpoczęły się od akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Druga część poświęcona była wybitnym pszczyńskim sportowcom.

Odsłonięcie głazu upamiętniającego braci Gazdów przed ZSP nr 3 - 10.11.2022 · fot. pless.pl


W szkolnej auli zebrała się rodzina i przyjaciele Kazimierza i Stanisława Gazdów, m.in. kolarz szosowy Józef Gawliczek. Nie zabrakło przedstawicieli władz. Gośćmi byli: Grzegorz Gaża Poseł na Sejm RP, starosta pszczyński Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol i Marcelina Leki, radna oraz członek zarządu osiedla.

Akademia z okazji Święta Niepodległości i otwarcia izby pamięci Gazdów w ZSP nr 3 w Pszczynie - 10.11.2022
Akademia z okazji Święta Niepodległości i otwarcia izby pamięci Gazdów w ZSP nr 3 w Pszczynie - 10.11.2022 · fot. pless.pl


Podczas uroczystości burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol przekazał do izby pamięci niezwykłą pamiątkę - zdjęcie i koszulkę z autografem Ryszarda Szurkowskiego, który gościł w Pszczynie w 2016 roku podczas memoriału Gazdów.

Akademia z okazji Święta Niepodległości i otwarcia izby pamięci Gazdów w ZSP nr 3 w Pszczynie - 10.11.2022 · fot. pless.pl


Stanisław Gazda urodził się w 1938 roku w Pszczynie. Był gwiazdą polskiego kolarstwa lat 60. XX wieku. Zdobył szóste miejsce na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. W czasie kariery sportowej (1955-73) reprezentował kluby Start Bielsko-Biała i Flota Gdynia (podczas służby wojskowej). Zajmował czołowe miejsca w Wyścigach Pokoju, Tour de Pologne, Mistrzostwach Polski oraz w wyścigach dookoła Irlandii, Rumunii, Jugosławii, Kanady, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Szkocji. Wielokrotnie odznaczany, m.in. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w październiku 2020 roku w wieku 82 lat.

Stanisław Gazda
Stanisław Gazda po zwycięstwie etapowym w Wyścigu Pokoju w 1960 roku · fot. By Bundesarchiv, Bild 183-72975-0002 / CC-BY-SA 3.


Kazimierz Gazda urodził się w 1935 roku. W wieku 18 lat został mistrzem Śląska juniorów i trafił do Górnika 09 Mysłowice. Trzynaście razy startował w Wyścigu Dookoła Polski. W 1961 roku został górskim wicemistrzem Polski. W wyścigu dookoła Rumunii wygrał dwa etapy i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej. W 1965 roku, dwa lata przed zakończeniem kariery, zdobył srebrny medal w drużynowych mistrzostwach Polski. Zmarł tragicznie pod koniec 1985 roku.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

SP nr 3

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "SP nr 3" podaj